Hlavu do dlaní složil ve středu u Krajského soudu v Plzni šestatřicetiletý Karel Massl z pražského Žižkova. Z úst předsedkyně senátu Ivety Zítkové si vyslechl přísný desetiletý trest za téměř dvanáctimilionový podvod.
Massl se živil vymáháním pohledávek. V roce 2002 začal vymáhat i pro plzeňského podnikatele Miroslava J., kterému jedna firma dlužila 3,5 milionu korun. Když najednou na účet Miroslava J. přišlo půl milionu korun od dlužné firmy, byl podnikatel spokojený a spolupráce s Masslem, který za práci dostal nemalou provizi, se mu zamlouvala.
Peníze mizely, pohledávky nikdo neplatil
„Z vymožené částky jsem mu ještě poskytl určitou část jako zálohu na další vymáhání pohledávek,“ vysvětloval u soudu podnikatel. Další pohledávky už se ale nedařilo vymáhat, a Massl i přesto požadoval od Miroslava J. zálohy. Podnikatel mu je s vidinou navrácených peněz poskytoval, i když dluhy nikdo neplatil.
Podle Miroslava J. s ním Massl i několikrát přestal komunikovat, a když se pak muži dostali do kontaktu, obžalovaný podnikatele vždy přesvědčil, že pohledávky vymůže a tahal z něj další a další peníze. Předání vysokých částek se uskutečnilo celkem 82krát. Balíčky peněz zahrnovaly odměny za vymáhání či peníze na doplacení leasingu u aut, které Massl podnikateli jen ukázal, ale nikdy je na něj nepřevedl. Okradený muž tak do Massla ´nastrkal´ skoro 12 milionů korun. Podle svých slov mu posléze dával peníze už jen proto, že z něj měl strach, protože mu muž vyhrožoval.
Způsobil krach firmy
Kohoutek s penězi zavřel v září 2006 až podnikatelův otec, který vše oznámil policii. Ten dodnes nepochopil, proč jeho syn vydal tolik peněz. Plzeňská firma J+J, přesné výpalky, ze které podnikatel čerpal peníze pro Massla, zkrachovala. „Pan J. přivedl během dvou let firmu k nule a ještě splácí dluh 2,5 milionu korun, to je jako hypotéka na dvacet let,“ podotkla předsedkyně senátu Iveta Zítková s tím, že Massl prostě přišel, zničil firmu a vlastně i rodinu.
„Pan Massl byl již v minulosti za podvod trestaný. S trestním řízením má své zkušenosti. Jak je však vidět, tresty neměly žádný účinek, a jak se říká, ´S jídlem roste chuť´, dělo se tak i u obžalovaného. V dnešní společnosti není možné žít tak, že člověk bude parazitovat na druhých, i proto je nutné působit preventivně,“ zdůvodňovala předsedkyně senátu výši trestu.
Soud: Důvody vazby stále trvají
Ta se rovněž vyjádřila i k trvání vazby obžalovaného, který pro ni nevidí žádné důvody. Zítková je však opačného názoru. „Pan Massl se nejprve soudu vyhýbal a k zahájení líčení ve věci podvodu se nedostavoval. Se soudem byl v kontaktu telefonicky a vždy slíbil, že přijde a nepřišel. Proto jsme vydali příkaz k zatčení a vzetí do vazby a máme i nyní zato, že důvody vazby stále trvají,“ vysvětlovala Zítková.
Za Massla se zaručuje policista z ÚOOZ
Za obžalovaného se dále zaručili dva lidé, a to tchán Masslovy družky, ale i policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Váhala, který svou záruku zdůvodnil mimo jiné tím, že bude dohlížet na soukromý i pracovní život obžalovaného a že se o něj postará.
Soudu přišla tato záruka velice zvláštní. „Michal Váhala sice podal žádost jako fyzická osoba, ale slouží jako policista u ÚOOZ,“ sdělila soudkyně. „Jsme velice rozpačití,“ pronesla pak doslova. „Domníváme se, že nelze zaštiťovat člověka typu Massla. Byl by to velmi špatný precedens do budoucna,“ konstatovala k tomuto soudkyně.
ÚOOZ: Žádný problém
Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták nevidí ve věci žádný problém. „Pan Váhala v této věci využil svého práva, které má každý občan této země, a záruku podal jako soukromá osoba. Tato skutečnost není v žádném rozporu se zákonem a nemá tedy žádný vliv na jeho služební zařazení na ÚOOZ,“ vyjádřil se.