U jejích dveří se totiž objevila nějaká žena, která tvrdila, že je zaměstnankyně elektráren a jde k ní zkontrolovat správnost údajů. Stařenka ji pozvala dovnitř, aniž si vyžádala nějaký průkaz o tom, že je skutečně z elektráren. „Po odchodu ženy seniorka zjistila, že jí chybí tři peněženky s více než šesti tisíci korunami,“ sdělila plzeňská policejní mluvčí Simona Čejková. Podle ní jsou senioři hodně důvěřiví a nechají se snadno oklamat. „Každý by měl být opatrný a nevěřit cizím lidem. Rozhodně by neměli otevírat dveře svého bytu nikomu, koho neznají, jako ve výše uvedeném případě,“ říká Čejková.

I přes mnohá varování se však policisté s okradenými důchodci setkávají stále poměrně často. Scénář je vždy stejný. Seniory okrádají lidé, kteří se vydávají za pracovníky různých institucí, například elektrárny, plynárny či sociálního úřadu. „Většinou tvrdí, že přišli vrátit přeplatky. Pro některé spoluobčany je možná novinkou, že každá z takových institucí vrací přeplacené částky ze záloh prostřednictvím pošty či bankovních ústavů,“ vysvětluje Čejková.

„Další fígle podvodníků často spočívají v tom, že se postaví do role obětí, které nutně potřebují peníze. Slíbí, že jakmile svůj údajný problém vyřeší, vyzvednou v bance peníze a okamžitě je vrátí. To je ale omyl,“ varuje občany Čejková.

Nejen senioři se ale nechají napálit. Plzeňští policisté se nyní zabývají případem zpronevěry. Osmadvacetiletý mladík se nabídl o pět let mladší ženě, že jí do notebooku nainstaluje internet. Dívka se s ním poté sešla a předala mu tašku, ve které byl kromě počítače i digitální fotoaparát. „Místo toho, aby však muž nainstaloval internet, vedla jeho další cesta do zastavárny, kde svěřené věci zastavil, a peníze za ně použil pro svoji potřebu,“ sdělila Čejková.

Překvapivě však není podle jejích informací takový případ ojedinělý. „Hlavní problém je v tom, že je většina občanů zaslepena vidinou nízkých finančních nákladů,“ doplnila Čejková s tím, že podvodníci ke svému obohacení snadno využijí každé příležitosti, která se jim naskytne.