Podle znalců trpí paranoidní schizofrenií a své jednání není schopen ovládat. Jednal v nepříčetnosti. „Je naprosto nevypočitatelný. Onemocnění je nevyléčitelné, jdeo totální rozpad osobnosti,“ uvedla znalkyně. Krajský soud včera vraha poslal do zabezpečovací detence.

Tragédie se stala 6. února v domově pro seniory s pečovatelskou službou v Břasích. Šestasedmdesátiletého muže našli mrtvého v bytě, jeho dvaasedmdesátiletá manželka ležela bez známek života pod balkonem. Vnuk jim nožem způsobil četná bodná poranění. Oba senioři měli podříznutá hrdla.

Třicetiletý vnuk tehdy z místa činu odešel a objevil se u kamaráda. Tomu se zmateně svěřoval, že zabil babi a dědu. Mluvil tak podivně, že se ho kamarád rozhodl odvézt na psychiatrii, ale jeho tvrzení nevěřil.

Pak ale informaci ověřil Janův strýc a zalarmoval policii. Všechny důkazy pak vnuka z vraždy usvědčily.

Okolí přitom hodnotilo vztah oblíbeného páru s vnukem jako příkladný. „Byl to milující kluk, prarodiče na něj byli pyšní. Byl bezproblémový,“ řekl krátce po tragické události starosta Břas Miroslav Kroc.

Paranoidní schizofrenií trpěla i Janova matka, několikrát byla hospitalizována, později zemřela. Lékaři jsou přesvědčeni že u Jana L. se nemoc rozvinula až těsně před činem.

Rozhodnutí krajské instance není pravomocné, obhájce Jana L. proti němu podal stížnost. O té rozhodne Vrchní soud v Praze.

Ilustrační foto - útulek
Útulky už se nedostatku jídla obávat nemusí