Podmínka na dva a půl roku. Takový je trest pro bývalou starostku Krásna na Sokolovsku Lenku Sidorjakovou, která se obohatila na úkor města. Tomu podle soudu způsobila škodu dohromady za 75 tisíc korun. Tuto částku musí podle čerstvého rozhodnutí soudců plzeňského krajského soudu do rozpočtu obce vrátit. Žena zároveň nesmí dva a půl roku působit ve funkci starostky či v radě města. Pokud Sidorjaková podmínku poruší, čeká ji rok a půl vězení. Rozhodnutí je již pravomocné.

Sidorjaková se před soudem ocitla kvůli skutkům z roku 2010. Krátce po volbách, kdy věděla, že post starostky už neobhájí, požádala Petra Gaška, jehož firma ve městě opravovala kostel, aby jí vystavil fiktivní fakturu za stavební práce na cestě v osadě Dolní Hluboká, která pod Krásno spadá.

Peníze pro sebe

Gašek ženě vyhověl a vystavil městu fakturu na 51 tisíc korun a podepsal, že peníze přijal. Podle jeho slov starostka peníze chtěla pro známého, který prý cestu opravoval. To ale nebyla pravda. Fakturu žena zaúčtovala a v listopadu si ji sama vyplatila.

Ke druhému podvodu došlo 15. listopadu 2010, tedy v den, kdy zastupitelstvo volilo nového starostu. Sidorjaková tehdy účetní Ivetě Papíkové předala fakturu na 24 tisíc korun. Zarážející ale bylo už to, že faktura nebyla adresována městu, ale agentuře, která zde v létě pořádala letní slavnosti. Ty už ovšem byly kompletně uhrazené. Čtyřiadvacet tisíc korun tak šlo do kapsy končící starostce.

Účetní je bez viny

Za tento skutek soudci okresního soudu potrestali i účetní Papíkovou. Odvolací senát krajského soudu ji však ve čtvrtek obžaloby zprostil.

Sidorjaková před soudem tvrdila, že si nikdy žádné peníze města nenechala a obžalobu označila za nesmyslnou. Proti pravomocnému rozhodnutí může podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Nejedná se o jedinou kauzu, v níž bývalá politička figuruje. Žena též čelí obvinění z toho, že v letech 2007 až 2010 upřednostňovala vybranou firmu ve výběrových řízeních, smlouvy měly být pro město nevýhodné.

V čele Krásna dnes stojí Miroslav Kirejev, a to již druhé volební období. I ten měl ale problém se zákonem, a to kvůli údajnému předražení zakázky na výstavbu školky Pampeliška. Viny však Kirejeva okresní soudci před měsícem zprostili.