Jednačtyřicetiletý motorkář Ondřej V. loňského třináctého března krátce před patnáctou hodinou srazil Plzeňana Michala Čecha, který přecházel silnici. Ke kolizi došlo na křižovatce Sirkové a Šumavské ulice v Plzni U Hamburku. Motocyklista jel od hlavního vlakového nádraží směrem k pivovaru. Střet byl hrozivý, na místě byla spousta krve. Oba muže tehdy odvezli záchranáři do nemocnice. Motorkář svým zraněním za dvě a půl hodiny podlehl. Druhý muž svůj boj o život vyhrál, skončil však na vozíčku.

Kvůli nehodě se nyní Michal Čech ocitl na lavici obžalovaných před Okresním soudem Plzeň-město. Odpovědnost za nehodu totiž podle vyšetřovatelů nese právě on. Podle spisu šel na červenou. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí až šest let za mřížemi.

Ondřej V. měl po nehodě velké množství zranění; příčinou smrti bylo zhmoždění a otok mozku.

Michal Čech se v úterý dostavil na začátek hlavního líčení. Na kolečkovém křesle v doprovodu ženy. V jednací síni se pak snažil vzpomenout si na kritický okamžik. „Šel jsem z práce. Pamatuji si, že jsem upadl. Pak jsem se ptal lidí, co se stalo. Měl jsem chuť vstát a jít někam dál, ale ono to nešlo," popsal bývalý projektant, který je dnes v invalidním důchodu. Po nehodě měl zlomenou páteř, pohmožděný hrudník a vnitřní krvácení; několik měsíců strávil v nemocnici.

„Nevím, kam jsem tehdy šel, nepamatuji si to," doplnil muž.

Dnes je ochrnutý na dolní polovinu těla. „Původní prognóza byla, že budu špatný i na ruce," poznamenal muž v jednací síni. To, co se U Hamburku stalo, se dozvěděl až v nemocnici. Kvůli svému handicapu se musel přestěhovat do bezbariérového bytu.

Jednačtyřicetiletý motorkář, který nehodu nepřežil, zase nejel podle spisu povolenou rychlostí. Jeho rychlost totiž podle obžaloby byla 60 až 68 kilometrů za hodinu.

Soudcům, kteří v kauze rozhodují, se dostal na stůl i návrh na náhradu škody. Zmocněnec poškozených žádá pro dceru zesnulého muže 250 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. K trestnímu řízení se připojila i Vojenská zdravotní pojišťovna, která požaduje uhrazení téměř padesáti tisíc korun za zdravotní péči.

Hlavní líčení soudci odročili na prvního září. Toho dne by se měli k jednání dostavit svědci z místa nehody, ale také soudní znalci, mimo jiné i znalec z oboru silniční doprava, který by měl popsat celý průběh nehody.

Rozhovor se studentkou, která bezprostředně po nehodě těžce raněnému chodci pomohla, hledejte ZDE.