V pondělí policisté dvaačtyřicetiletého muže obvinili z vraždy. Ve vězení může strávit až 18 let. Kriminalisté podali návrh na vzetí obviněného do vazby. 

Incident se odehrál v lesíku nedaleko spodního vjezdu do plzeňské fakultní nemocnice, kde se nachází zahrádkářská kolonie. Blízko ní mají bezdomovci postavených několik stanů. „Dvaačtyřicetiletý agresor zde před půlnocí zaútočil mačetou na pětačtyřicetiletého muže, kterého usmrtil,“ řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Podle získaných informací se pachatel k činu přiznal. „Útočníka jsme zadrželi, momentálně je v cele,“ uvedla Brožová. Doplnila, že dotyčnému naměřili 1,81 promile alkoholu.

Kaluž krve v jednom ze stanů, které si postavili bezdomovci nedaleko zahrádkářské kolonie na Roudné, svědčila o víkendové tragédii. Všechna tři přístřeší byla v neděli dopoledne, kdy se k nim Deník dostal, prázdná. Místo vraždy dlouho prohledávali kriminalisté a zajišťovali stopy. Nejbližší příjezdovou cestu zahradili až do 11. hodin páskou.

Na nedalekém parkovišti u statku Černá ovce stál s vozem Stanislav Říha a čekal, až ho policisté pustí na zahradu. „Samozřejmě mám teď obavy. Stejně tak moji blízcí,“ přiznal Plzeňan. Podle něj se bezdomovci v této oblasti usídlili asi před pěti lety. Právě kvůli nim se v oblasti necítí bezpečně. „Často chodí obhlédnout chatky a domky. Když zjistí, že nejsou prázdné, zase odejdou a vrátí se večer. V minulosti nás vykradli. Sebrali železo, sudy a nějaké nářadí,“ vyjmenoval.

Stejnou zkušenost má také Marta Boudová. „Často si vezmou i sklizeň ze zahrady,“ doplnila. Dříve ve svém zahradním domku bez problémů sama přespávala, teď už má strach. „Jezdím sem každé ráno. Vždycky se zamknu a pracuji. Přes den jsou tady ale sousedé. Jeden z nich má psa, takže se cítím hned bezpečněji,“ zdůraznila. Obdobně hovořila Plzeňanka bydlící v domě poblíž místa činu, jež si nepřála být jmenována, ale redakce její totožnost zná.

Během srpna se jedná už o druhou vraždu, která se v krajské metropoli stala. Před týdnem tajně porodila dvacetiletá žena holčičku. Čerstvě narozenému dítěti, jež ukryla v prádelním koši, však způsobila smrtelná zranění. Minulé pondělí kriminalisté matku obvinili z vraždy, za kterou jí hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.