Odvolání plzeňského ortopeda Michala Zdařila, který byl v červnu odsouzen pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, v úterý zamítli soudci Krajského soudu v Plzni. Platí tedy verdikt, který padl v červnu před Okresním soudem Plzeň-město.

Lékaři vyměřil trest jednoho roku odnětí svobody s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Neznamená to však, že by nemohl dále pracovat jako lékař, zákaz činnosti totiž nepadl. Rozhodnutí je nyní již pravomocné.

Zdařil se na lavici obžalovaných ocitl proto, že u své pacientky Heleny Nevařilové (59) podle obžaloby špatně určil diagnózu, a ženu tudíž neléčil správně.

Žena stále trpí

Vše se vztahuje k události z 28. března 2009. Paní Nevařilová tehdy venčila psa a upadla. S bolestí pravé ruky a ramene pak přišla na pohotovost do plzeňské fakultní nemocnice. Ortoped Michal Zdařil, který měl tehdy službu, však špatně určil diagnózu. Po provedení rentgenu ženě začal léčit zlomeninu pažní kosti. „Protože však nenařídil další vyšetření, nebyla odhalena zadní luxace pažní kosti," uvedla státní zástupkyně Blanka Špánková. Tehdy třiapadesátiletá žena měla lidově řečeno vykloubené rameno. Na to se však přišlo až po téměř dvou letech vyšetřením CT. Vše skončilo tím, že v květnu 2012 byl ramenní kloub v motolské nemocnici nahrazen endoprotézou.

„Pořád jsem měla bolesti a snažila jsem se to řešit, ale nikdo nereagoval. I rehabilitační lékařky žádaly o konzilium, protože rehabilitace nepostupuje tak, jak by měla," řekla Deníku Helena Nevařilová. Dnes má první stupeň invalidity, je omezená při hygieně a má například problémy s oblékáním.

Okresní soud se opíral hlavně o znalecké posudky a podle krajského soudu postupoval správně. „Odvolání zamítáme jako nedůvodné. Zjištěné důkazy hodnotil okresní soud podrobně a logicky," uvedl předseda senátu Eduard Wipplinger.

Podle soudního znalce Jaromíra Freiwalda měla paní Nevařilová vzácné poranění, u něhož je nelehká diagnostika. „Klasická zlomenina pažní kosti se léčí klidem, dává se ortéza, je to záležitost čtyř až šesti týdnů, poté přichází stejně dlouhá rehabilitace. Už po nějakých osmi týdnech měla být zlomenina zhojena, jenže paní Nevařilová měla stále problémy. V té chvíli se měl lékař ptát, kde je chyba. Když nebyla správně určena diagnóza, už nemohla ani správně probíhat léčba," řekl.

To, že lékař v té chvíli nereagoval, byla podle soudců zásadní chyba. Proti rozhodnutí lze podat už jen takzvané dovolání 
k Nejvyššímu soudu v Brně.