„Jedná se o Plzeňana, narozeného v roce 1969. Druhým mužem je cizinec ročník 1983. Jeho případ jsme předali policii v jeho domovině. Ve zkráceném řízení řeší státní zastupitelství také případ Plzeňana narozeného v roce 1987. Všichni se zpovídají z přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod občanů. ,“ informovala včera mluvčí plzeňské policie Hana Jehlíková. Doplnila, že spolu se zmíněnou trojicí mužů policie zadržela ještě další tři muže. U nich ale nebylo při šetření zjištěno podezření ze spáchání trestného činu.

Obvinění si už vyslechli také tři muži, kteří se po pochodu přesunuli z Plzně do Nýřan, kde v jednom z barů hajlovali a provolávali nacistická hesla. Jeden z nich tam navíc napadl a slovně urážel mladou ženu.

V souvislosti s Pochodem proti Sionismu, který Plzní prošel loni, před soudem stanul Tomáš Babka. Právě on v minulosti býval hlavní postavou hnutí Autonomní nacionalisté Plzeňsko. Poté, co byl v Plzni odsouzen za provolávání protižidovských hesel ale přesídlil do Prahy.

I v hlavním městě má ale Babka potíže se zákonem. Letos v dubnu provedla policie u něj v bytě domovní prohlídku pro podezření, že mladík odtamtud vyvěsil na internet fotografii svého tetování s nacistickou symbolikou. Záhy ho strážci zákona obvinili ze zločinu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Bez trestu naopak vyvázl 21letý Marek Žák z Prahy, který podle žalobce při plzeňském pochodu radikálů v roce 2009 zvolal nacistické heslo. Soud ho ale osvobodil.