Policie po muži neúspěšně pátrá už dva týdny. Na dotaz Deníku nevyloučila, že může být v zahraničí.

Čermák loni v únoru ze svého mobilu živě vysílal a následně umístil na Facebook video, v němž se vymezoval vůči opatřením vyhlášeným orgány veřejné moci proti pandemii onemocnění covid-19. Zejména proti novele Pandemického zákona, přičemž v této souvislosti měl podněcovat diváky, aby aktivně, a to i za použití násilí a dalších protiprávních postupů (např. blokace veřejných komunikací), zabránili projednání a přijetí novely.

Soud s Tomášem Čermákem.
Soud s Čermákem. Za výzvy k násilí vůči politikům si odpyká pět a půl roku

Zároveň měl vyzývat své příznivce, aby se podíleli na převzetí politické moci v ČR a vymanili se tak z mezinárodních struktur a organizací (EU, NATO). Včetně násilných akcí proti poslancům, senátorům a členům vlády. „Video sledovaly a dál sdílely tisíce lidí. Mohl být mezi nimi nějaký horlivý stoupenec, který výzvu k násilnostem nebo teroristickým útokům vyslyší,“ uvedl u Krajského soudu v Plzni státní zástupce Martin Bílý.

„Chtěli jsme lidem ukázat, co bylo kolem covidu řešeno špatně. Kvůli větší popularitě a pozornosti jsme používali expresivní výrazy. Dnes jsem rád, že se apelů k násilí nikdo nechytil, a omlouvám se,“ řekl soudu Čermák.

Odsouzen byl k 5,5 letům ve věznici s ostrahou, což následně potvrdil odvolací Vrchní soud Praha. Teď už Čermákovi zbývá jen dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek, a tak již měl odsouzený nastoupit do vězení.

Protože tak neučinil, policie po něm vyhlásila v úterý 29. srpna pátrání. „Muž nenastoupil výkon trestu odnětí svobody,“ potvrdila tehdy Deníku policejní mluvčí Iva Vršecká. Den předtím přitom zveřejnil na sociálních sítích dezinformátor Tomáš Zítko video, které zachycuje jeho setkání s Čermákem a které je podle něj z 27. srpna večer. Píše k němu, že ho potkal na zapadlé benzince při návratu z Valašska. Sám Čermák na záznamu uvádí, že se připravuje na speciální operaci. „Ani nevím, kde jsem, jak jsem se sem dostal. Já jsem celý den pil,“ říká ve videu Čermák, po němž se od té doby slehla zem. Ani po dvou týdnech ho policie nedokázala najít.

Soud s Tomášem Čermákem.
Dezinformátor Čermák nenastoupil do vězení. Pátrá po něm policie

„Pátráme za maximálního využití všech dostupných operativně pátracích prostředků. Pracujeme s veškerými verzemi, včetně té, že se hledaný může zdržovat v zahraničí,“ řekla Deníku v úterý 12. září odpoledne policejní mluvčí Barbora Šmaterová.