Podle obžaloby, kterou k plzeňskému městskému soudu podalo tamní okresní státní zastupitelství, měl sepsat bezmála čtyři desítky posudků, jež rozhodovaly o nucené hospitalizaci pacientů v Psychiatrické nemocnici Dobřany, přitom tyto muže či ženy vůbec nenavštívil a nevyšetřil, v posudcích navíc podle obžaloby uváděl nepravdivé či nepřesné diagnózy. Např. o pacientce, která je dle zdravotnické dokumentace společenská a komunikativní, napsal, že kontakt je obtížně navoditelný, že má pokročilé stadium demence. Jiným pacientům diagnostikoval diabetes či srdeční chorobu, přestože jimi netrpí. Za všechny tyto posudky si nechal zaplatit.
„Jako znalec zejména v řízeních o vyslovení přípustnosti převzetí a dalším držení ve zdravotním ústavu vypracoval v období od února 2020 do srpna 2021 pro Okresní soud Plzeň-jih znalecké posudky na pacienty hospitalizované v Psychiatrické nemocnici Dobřany, přičemž pacienty, na které posudek zpracoval, vůbec nenavštívil a nevyšetřil, v některých posudcích uvedl nepravdivé nebo nepřesné diagnózy,“ uvedl v obžalobě státní zástupce s tím, že lékař z Berouna za tyto posudky, jichž bylo celkem 37, si neoprávněně účtoval finanční částky, které mu byly Okresním soudem Plzeň-jih vyplaceny. Přišel si tak na bezmála 100 tisíc korun.
Pořický podle obžaloby do posudku na jednoho pacienta např. napsal, že dotyčný vyhoví výzvě, ale že má nízkou míru aktivity, že vázne spontaneita. Jenže podle zdravotní dokumentace má sice pacient nejistou chůzi a hrozí pád, ale bere jídlo ostatním, je slovně neusměrnitelný, trhá na sobě oblečení či rozmazává stolici po lůžku.
O další pacientce napsal v posudku, že žena udává, že pomáhá s domácími pracemi, snaží se zapojovat do společenských aktivit, dívá se na seriály v televizi, kupuje si kafe a cigarety, jenže ve skutečnosti v době zpracování posudku ležela na lůžku a byla maximálně schopna se dostat do kleku. Nebylo možné s ní navázat validní hovor a je nekuřačka.
Znalecké posudky jsou klíčové pro rozhodování soudu o nedobrovolné hospitalizaci člověka v ústavu, v daném případě v Psychiatrické nemocnici Dobřany. Poprvé je o hospitalizaci v ústavu možné rozhodnout jen na základě lékařské zprávy, ve stanovených termínech ale musí soud zdravotní stav pacientů přezkoumávat a opětovně rozhodovat o tom, zda je i nadále nutný jejich nedobrovolný pobyt v psychiatrické nemocnici. A k tomu již je potřeba znalecký posudek. Soudní rozhodnutí platí maximálně rok, pak musí soud znovu rozhodnout na základě nového posudku. „Proto není možné, aby byl stále na základě posudků vypracovaných vámi uvedeným znalcem někdo nezákonně držen v léčebně, ve všech případech již muselo být znovu rozhodováno, někde i dvakrát,“ vysvětlila Deníku Petra Sochůrková z Okresního soudu Plzeň-jih.
Psychiatrická nemocnice Dobřany se vzhledem k tomu, že je účastníkem trestního řízení, nechce k věci vyjadřovat.
Psychiatru Pořickému hrozí za trestné činy křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek a podvod až dva roky vězení.
Před soudem stanul lékař již víckrát. V roce 2022 Okresní soud Beroun podmíněně zastavil jeho trestní stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky. Zkušební doba byla stanovena na 14 měsíců.
Vloni v říjnu ho plzeňský městský soud potrestal peněžitým trestem ve výši 30 tisíc korun a zákazem vykonávat činnost soudního znalce na 30 měsíců za to, že zfalšoval posudek na muže, obžalovaného z pokusu dvojnásobné vraždy, jemuž tak chtěl pomoci k mírnějšímu trestu. Pořický se odvolal, rozhodne tak Krajský soud v Plzni. Zasedání ještě nebylo nařízeno.