Nikola F., jejíž tvář ani jméno nelze zveřejnit kvůli ochraně poškozeného, loni 20. května večer ve svém bydlišti v Plzni po předchozí slovní a fyzické rozepři dvakrát bodla kuchyňským nožem s téměř dvaceticentimetrovou čepelí svého tehdejšího druha Pavla S. (34) do oblasti hrudníku a břicha. Způsobila mu jednak bodnořeznou ránu na hrudníku pronikající do pohrudniční dutiny a dále deseticentimetrovou bodnořeznou ránu v okolí pupku – s vyhřeznutím klíček tenkého střeva, s pohmožděním jater a proniknutím krve do dutiny břišní. „S ohledem na velikost nože, počet a razanci bodnutí a místa, do nichž útok směřovala, si musela být vědoma, že může poškozeného usmrtit. Život ohrožující poranění poškozeného si vyžádala akutní operaci břicha ve Fakultní nemocnici v Plzni a následnou hospitalizaci,“ zaznělo v obžalobě. Muž byl v pracovní neschopnosti až do července.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Obžalovaná u hlavního líčení nezatloukala. Prohlásila svoji vinu, souhlasila s popisem skutku i s právní kvalifikací, nesouhlasila však s výší navrhovaného trestu. Hrozilo jí sice za pokus vraždy odnětí svobody na 10 až 18 let, ale i navrhovaných osm let, tedy pod trestní sazbou, se jí zdálo moc.

A nakonec skutečně vyvázla s ještě mírnějším trestem. Senát v čele se soudcem Janem Hostašem jí uložil trest odnětí svobody v trvání šesti let ve věznici s ostrahou. Je také povinna zaplatit zdravotní pojišťovně částku bezmála 170 tisíc korun

Soudce Hostaš v odůvodnění připomněl, že se v minulosti sice několikrát řešilo chování Nikoly F. pod vlivem alkoholu, ale dosud nebyla postižena ani pro přestupek, natož soudně trestána. „Kromě dosavadního řádného způsobu života obžalované polehčuje i její doznání a projevená lítost,“ uvedl Hostaš a dodal, že kromě prohlášení viny je dalším důležitým faktorem pro snížení trestu pod spodní trestní sazbu fakt, že šlo o pokus, nikoli dokonaný čin. „Šestiletý trest považujeme za přiměřený,“ uzavřel Hostaš a připomněl, že v blízké době mladou ženu čeká zásadní změna v životě. Našla si totiž nového partnera, který si ji vezme za manželku, ač má před sebou poměrně dlouhý nepodmíněný trest.

Pavel Oudes u Okresního soudu v Klatovech.
Budu horší než střelec z fakulty, hrozil podnikatel. Vyvázl s podmínkou

Verdikt není pravomocný. Zatímco obžalovaná se vzdala práva odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu. Nikola F. tak ještě nemá vyhráno.