Na místě se přitom stala stejná nehoda již v roce 2018 a magistrát věděl, že je tam špatné dopravní značení (a taktéž za to platil statisíce coby odškodné). Náprava ani tak nebyla zjednána a loni se nešťastná situace opakovala.

Antonín Cír u Okresního soudu Plzeň-město. | Video: Deník/Milan Kilián

Uplynul od ní přesně rok, k nehodě totiž došlo loni 16. listopadu odpoledne. Cír, který se živí jako učitel hudby, jel tehdy na kole v sadech Pětatřicátníků ve směru od Riegrovy k Solní ulici. „Při levém okraji komunikace, označeném jako pěší zóna, před domem č. 20 srazil chodkyni, přicházející zleva zpoza keřovitého porostu,“ uvedl u městského soudu státní zástupce Pavel Tolar. Žena utrpěla velmi těžké zranění nohy, cyklista po střetu nadýchal cca 0,3 promile alkoholu.

Cír před městským soudem odmítl vypovídat i odpovídat na otázky a odkázal pouze na svoji výpověď na policii. Té řekl, že při jízdě viděl skupinu chodců, tak s nimi navázal oční kontakt. Oni zastavili, aby mohl projet. „V tu dobu vyšla poškozená a vstoupila mi do cesty. Myslím, že jsem jel pomalu,“ řekl v přípravném řízení Cír. „Kdyby s takovou razancí narazil do dítěte, tak ho zabije,“ prohlásila ale u soudu poškozená, která v nemocnicích strávila měsíce a i po propuštění stále potřebuje pomoc, sama se nedokáže ani vysprchovat. „Mám nohu o dva centimetry kratší, což je hodně. Nemám stabilitu a neujdu ani 20 metrů, takže nemohu jezdit MHD. Mám i další zdravotní problémy,“ popsala seniorka.

Během soudních líčení opakovaně zaznělo, že na stejném místě se už v létě roku 2018 stala totožná nehoda, kterou také řešily soudy včetně Nejvyššího. Už tehdy soudy konstatovaly, že na vině je i Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP), neboť na místě je nepřehledné dopravní značení. SVSMP musela tehdy poškozené zaplatit 450 tisíc korun. Stav se ale nezlepšil a došlo k další nehodě. Na nápravě se začalo pracovat až letos v září, kdy o případu informoval Deník.

Soudkyně Lenka Prýcová potrestala Círa, jemuž hrozily až dva roky vězení, trestem tři měsíce, podmíněně odloženým na zkušební dobu jednoho roku. Musí také zaplatit 225 tisíc korun poškozené a 100 tisíc zdravotní pojišťovně. „Na straně poškozené nebylo shledáno žádné spoluzavinění, ale nejméně z jedné poloviny bylo shledáno na straně Správy veřejného statku města Plzně, a to kvůli nepřehlednému dopravnímu značení,“ uvedla Prýcová. Doplnila, že město proto bude platit stejnou náhradu škody, jako obžalovaný.

Proti verdiktu se Cír odvolal, a tak se věcí zabýval Krajský soud v Plzni. Ten zrušil původní rozsudek a Círovi uložil mírnější postih. Namísto podmínky dostal peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun. Na tom, že obžalovaný i město musí platit výše uvedené náhrady škody, se nic nezměnilo. „Stejně jako okresní soud se domníváme, že bylo provedeno úplné dokazování. Pokud jde o skutková zjištění a právní kvalifikaci, ztotožňujeme se s napadeným rozsudkem v plném rozsahu,“ řekl předseda senátu Eduard Wipplinger. „Spoluvina města je jednoznačná,“ doplnil Wipplinger s tím, že senát ale došel k závěru, že pro Círa stačí mírnější postih, než je podmínka uložená prvoinstančním soudem. Dostal proto peněžitý trest, jehož výhodou je, že hned po zaplacení je zahlazen, a máte čistý trestní rejstřík. Verdikt je pravomocný. Teď už je možné jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Po článcích v Deníku magistrát začal jednat, teď již je na místě výrazné dopravní značení. Situaci chce do budoucna vyřešit město tím, že bude zlikvidován asfaltový pás, po němž jezdí cyklisté, a všude bude hladká dlažba.