Obžaloba chce pětici mužů poslat na roky za mříže, jednoho až na 15 let. Žádá i další tresty včetně peněžitých.

Hlavou gangu byl podle obžaloby Manh Ha Tuan (35), který už v roce 2015 dostal za výrobu drog od českobudějovického soudu deset let vězení, ale byl v roce 2020 předčasně propuštěn na podmínku, čehož využil k tomu, aby vloni na západě Čech rozjel výrobu pervitinu ve velkém.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Před soudem jako jediný ze členů skupiny nestanul, neb zmizel a skrývá se neznámo kde. To jeho tři krajany, Nguyena Van Hunga (52), Le Bac Quanga (37) a Nguyena Van Syna (54) přivedla eskorta z vazby. Pětici obžalovaných uzavírá jediný český člen party, v době spáchání činu poměrně vysoce postavený zaměstnanec známého řetězce, Daniel Čížek (41).

Obžaloba všechny viní, že pervitin vyráběli coby členové organizované skupiny tzv. českou cestou z léků v domě na Chebsku, a to od února do srpna 2022, kdy varnu uzavřel zásah policie. Pod palcem měl vše šéf Tuan. „Rozdělil všem úkoly ve skupině, po celou dobu páchání trestné činnosti je řídil, instruoval a určoval způsob komunikace prostřednictvím jednorázových telefonů a telefonních čísel, které byly z důvodu konspirace po jednotlivých varech obměňovány,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Věra Brázdová s tím, že odbyt pervitinu zajišťoval právě Tuan.

Dodala, že parta stihla tři kompletní vary, při čtvrtém spadla klec. To, že nešlo o žádné troškaře, potvrdilo množství surovin zajištěných na místě. Parta měla na výrobu připraveno bezmála 200 tisíc tablet léků, 154 litrů kyseliny chlorovodíkové, 142 litrů kyseliny fosforečné, 37,8 kg hydroxidu sodného, 25 kg jódu či 37,4 kg červeného fosforu. „Obžalovaní měli vzhledem k obvyklým cenám chemikálií a dalších pomůcek potřebných k výrobě pervitinu možnost svým jednáním získat prospěch ve výši 17 800 000 korun,“ uzavřela Brázdová.

V. Z., obžalovaný ze znásilnění dítěte a dalších trestných činů, u Krajského soudu v Plzni.
Otřesné. Nemocné dítě 'léčil' pervitinem, omámené ho měl navíc zneužívat

Jako první byl vyslýchán Van Hung, který je veden jako spolupracující obviněný. Ten se i před soudem ke všemu přiznal. „Prohlašuji vinu,“ řekl senátu v čele se soudcem Tomášem Boučkem a poté byly přečteny jeho výpovědi na policii, kde řekl, že ho oslovil Tuan s nabídkou práce pro bohatého českého ředitele. Když kývl, byl odvezen do domu na Chebsku, kde vyráběl pervitin. Vždy mu ze začátku pomáhal Tuan, který ale pak odjel a vracel se jen pro vyrobené zboží. Pravidelně za ním dle jeho slov jezdil Čížek, jenž ho kontroloval a vozil mu jídlo a cigarety. Van Hung přiznal, že se jelo ve velkém. Např. při druhém varu strávil na místě vcelku sedm dní, spotřeboval asi 20 kg tablet. „Při třetím varu to bylo ještě více, byl jsem tam sedm až osm dní,“ popsal Van Hung s tím, že za každý var dostal 10 tisíc euro.

Líčení bude pokračovat v dalších dnech výslechy obžalovaných i svědků. Státní zástupkyně navrhuje nepodmíněné tresty v délce šest až 15 let. Dále peněžité tresty, tresty propadnutí věci a tresty vyhoštění.