Vinu ale může nést i město, neboť v místě je vinou Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP) nepřehledné dopravní značení. Konstatoval to nyní nejen žalobce přímo v obžalobě, ale již dříve i Nejvyšší soud ČR, který se zabýval obdobnou nehodou na stejném místě z roku 2018 a došel k závěru, že na vině je jak cyklista, tak SVSMP, právě kvůli nepřehlednému značení. Město kvůli tomu dokonce platilo zraněné chodkyni část odškodného.

Antonín Cír u Okresního soudu Plzeň-město | Video: Deník/Milan Kilián

Nehoda, kvůli níž musel nyní Cír před soud, se stala loni 16. listopadu odpoledne. Tehdy jel podle obžaloby na kole po vozovce sady Pětatřicátníků ve směru od Riegrovy k Solní ulici. „Při levém okraji komunikace, označeném jako pěší zóna, před domem č. 20 srazil chodkyni, přicházející zleva zpoza keřovitého porostu,“ uvedl státní zástupce Pavel Tolar, podle něhož tak Cír porušil zákon o provozu na pozemních komunikacích. Doplnil, že cyklista po nehodě nadýchal necelých půl promile alkoholu a že žena utrpěla velmi těžké zranění nohy.

Cír před soudem odmítl vypovídat i odpovídat na otázky a odkázal pouze na svoji výpověď na policii. Té řekl, že při jízdě viděl skupinu chodců, tak s nimi navázal oční kontakt. Oni zastavili, aby mohl projet. „V tu dobu vyšla poškozená a vstoupila mi do cesty. Myslím, že jsem jel pomalu, z kola jsem ani nespadl,“ řekl v přípravném řízení Cír s tím, že netuší, jak je možné, že nadýchal alkohol. „Jsem přesvědčen, že kdyby se rozhlédla, ke střetu by nedošlo,“ uvedl obžalovaný. Jeho obhájce upozornil, že podle něj není jasné, že ke střetu došlo opravdu v pěší zóně, neboť ta není přesně vymezena, a žádal vyjádření magistrátu.

Seniorka soudu řekla, že podle ní je na vině obžalovaný. „Tam běhají děti, jezdí mámy s kočárky. Kdyby s takovou razancí narazil do dítěte, tak ho zabije,“ prohlásila. V nemocnicích strávila měsíce, to ovšem nejen kvůli těžkému zranění, ale i kvůli tomu, že se tam nakazila stafylokokem. I po propuštění stále potřebuje pomoc, sama se nedokáže ani vysprchovat. „Mám nohu o dva centimetry kratší, což je hodně. Nemám stabilitu a neujdu ani 20 metrů, takže nemohu jezdit MHD. Mám i další zdravotní problémy,“ popsala žena.

Líčení bude pokračovat v říjnu, kdy bude vypovídat mimo jiné soudní znalec z oboru zdravotnictví. Obžalovanému hrozí až dva roky vězení, poškozená po něm navíc požaduje odškodné ve výši celkem 450 tisíc korun.

Deník se samozřejmě zajímal i o to, zda bude jednat město a nebezpečné místo dozná změn. „Již po té první nehodě, kdy nám soud uložil zaplatit 450 tisíc korun, což uhradila pojišťovna, takže městu škoda nevznikla, byla přijata opatření. Na chodníku je nyní vodorovné značení, které zdůrazňuje, že chodci mají přednost před cyklisty. To je provizorní řešení, ale připravuje se i trvalá stavební úprava, aby asfaltový pás zmizel,“ vysvětlil náměstek plzeňského primátora pro oblast dopravy Aleš Tolar.