Ženu kontaktoval pachatel telefonicky 23. října 2023 a představil se jako pracovník jedné banky s tím, že by s ní chtěl dojednat výhodné podmínky úvěru na 250 tisíc korun, o který si měla sama zažádat. Neodradilo ho ani to, když žena odpověděla, že o žádný úvěr nežádala a má navíc účet u jiné banky. Poté ji fiktivně přepojil na zaměstnance další bankovní společnosti a následně na ‚bezpečnostní oddělení‘.

„Tam ženě vzhledem k tomu, že podle nich nejspíš někdo vystupuje pod jejím jménem, doporučili, aby si zablokovala účet. Následně jí další pracovník oddělení doporučil, aby ze svého účtu vybrala 490 tisíc korun, peníze vložila do bitcoinmatu a převedla do kryptoměny. Vysvětlením bylo, že si tak nejlépe ochrání své peníze před případným útokem podvodníka. Na e-mail jí navíc přišly různé dokumenty k aktivaci elektronického účtu. Naštěstí si ve chvíli, kdy se chystala vložit peníze do bitcoinmatu, žena uvědomila, že se jedná o podvod a celou věc oznámila na policii,“ popsala případ policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Facebook - ilustrační foto
Údajný námořník vylákal z ženy přes sedm milionů, dopustila se i zpronevěry

Policejní komisař po jejím oznámení zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu spáchaného ve stádiu pokusu. 

Policie radí, jak se nestát obětí podvodu:
- nereagujte na obdobné telefonáty- nikomu nesdělujte údaje k vašemu bankovnímu účtu, on-line bankovnictví nebo platební kartě
- neumožňujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače
- podvodníci dokážou napodobit nejen telefonní číslo, ale také například e-mailovou adresu. Nereagujte tedy na žádné výzvy k výběru finanční hotovosti a jejímu vložení na jiné účty nebo na instrukce k nákupu kryptoměny
- pokud máte nějaké pochybnosti, kontaktujte ihned vaši banku nebo zavolejte na linku 158