„Ženy jsou ve věku 31, 64, 58, a 48 let. Podle dosud zjištěných skutečností kontaktoval první z nich dosud neznámý muž, který jí do telefonu sdělil, že je pracovníkem bezpečnostního oddělení jedné bankovní společnosti a zeptal se jí, u jaké banky má vedený účet. Žena mu tuto informaci poskytla. Druhý den jí volal další pracovník bezpečnostního oddělení, tentokrát z bankovní společnosti, u které má poškozená vedený účet. Sdělil jí, že byl její účet napadený hackery, a přesvědčil ji, aby poslala částku ve výši 89 tisíc korun na účet, který ženě nadiktoval,“ popsala první z případů policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Obdobný telefonát přijala podle ní i druhá z poškozených. Tu kontaktovala „zaměstnankyně banky“ s tím, že někdo napadl její účet. Dotyčná pak ze svého účtu postupně poslala na neznámý účet částku v celkové výši 36 tisíc korun.

Podvody na internetu. Ilustrační foto.
Žena z Plzeňska údajnému lékaři z Jemenu nenaletěla, tak ji začal vydírat

Třetí Plzeňanka přišla o 65 tisíc korun. Peníze poslala „strojnímu inženýrovi“, který tvrdil, že pracuje na tankerové lodi a poškozenou požádal o zaslání peněz na uhrazení výdajů jedné společnosti, která mu zadržuje doklady od rodinného domu v Kanadě a dále doklady od vozidla a finanční hotovost ve výši 750 tisíc dolarů.

Suverénně největší škodu utrpěla poslední ze čtyřlístku napálených žen. „Na začátku roku 2023 ji prostřednictvím jedné ze sociálních sítí kontaktoval dosud neznámý pachatel, který se vydával za lodního inženýra. Osmačtyřicetileté ženě ve vzájemné písemné komunikaci sdělil, že se plánuje přestěhovat do České republiky, a že jí pošle balíček s jeho osobními věcmi, který si u ní uschová, než za ní přijede. Poškozená se vším souhlasila,“ vylíčila Raindlová s tím, že další den dotyčné přišla na mobilní telefon zpráva od přepravní společnosti, která po ní požadovala zaslat několik plateb spojených s doručením balíčku. Žena postupně na různé neznámé účty zaslala téměř jeden milion sedm set tisíc korun. Následně ještě předala dosud nezjištěné osobě částku v celkové výši jeden milion dvě stě tisíc korun. Celkem tak přišla o necelé tři miliony korun.

Ilustrační snímek.
Muži ze seznamky poslala dva miliony, už se neozval. Další si přišel na 70 tisíc

„Ve všech případech jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a po pachatelích pátráme. Zároveň znovu upozorňujeme, abyste nereagovali na obdobné telefonáty, nikomu nesdělovali své osobní údaje, byli obezřetní a nereagovali na žádné výzvy k zaslání nebo výběru finanční hotovosti a jejímu případnému vložení na jiné účty nebo dokonce předání cizí osobě,“ apelovala policistka.