Pět pachatelů je přitom stíháno vazebně, dva lidé - žena a muž - jsou od jara na útěku ve Španělsku, kde podle informací policie pokračují v trestné činnosti. Na oba byl vydán Evropský zatýkací rozkaz a příkaz k zadržení. Další žena nebyla součástí organizované skupiny, ale v trestné činnosti pomáhala svému manželovi a je vyšetřována na svobodě.
Skupina dovážela léky s obsahem pseudoefedrinu z Rumunska, Polska a především ze Srbska. „Prekurzory vyloupané z blistrů, ve kterých jsou od výrobce zabalené, pašovali ukryté ve speciálně upraveném autě. Léky pak rozdělovali dalším členům skupiny, kteří z nich na několika místech v Plzeňském kraji a v budově bývalé konírny někdejší továrny na Bruntálsku vyráběli pervitin. Ten pak distribuovali v celé České republice, na Plzeňsku například v areálu venkovského statku,“ uvedla Lucie Šmoldasová, tisková mluvčí Národní protidrogové centrály SKPV PČR.
Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor policisté zajistili tři kompletní laboratoře pro výrobu metamfetaminu včetně velkého množství chemických látek a toxických roztoků. Zajištěn byl i pervitin a tablety s pseudoefedrinem, sedm motorových vozidel, patnáct mobilních telefonů používaných při páchání trestné činnosti, sněhová fréza, nelegálně držená střelná zbraň a finanční hotovost - téměř 850 tisíc korun a přes tři tisíce eur. „Na základě výpovědi jednoho z obviněných policisté v rámci domovní prohlídky policisté vykopali z hliněné podlahy pod schody jednoho z domů pomocné chemické látky pro výrobu metamfetaminu, konkrétně jód a fosfor, který je navíc nebezpečnou chemikálií, protože je to vysoce hořlavá látka,“ dodala mluvčí.
Pachatelé byli obviněni za dovoz, výrobu a distribuci drog v nejpřísnější právní kvalifikaci se sazbou deset až osmnáct let vězení. Ženě, která nebyla součástí skupiny, hrozí dva roky až deset let odnětí svobody.