O desítky milionů korun připravili dva lékaři společně s makléři finančních společností a dalšími lidmi několik českých pojišťoven a také Pražskou správu sociálního zabezpečení. Případem se v pondělí začal zabývat Krajský soud v Plzni.

Obvinění měli mezi lety 2009 až 2014 podplácet lékaře, od nichž získali falešné zprávy o úrazech. Mohli tak následně čerpat pojistné plnění za tato zranění od pojišťoven, s nimiž předtím uzavřeli smlouvy.

Mezi obžalovanými je například chebský ortoped Daniel Hošek, žatecký ortoped Ivan Daniel nebo fotbalový záložník Radek Čížek.

FALEŠNÉ ZPRÁVY

Lékaři jsou podezřelí z toho, že za peníze vystavovali fiktivní zprávy o neexistujících úrazech nebo úmyslně prodlužovali dobu léčení.

Devítičlenná organizovanou skupina se nyní u soudu zpovídá ze zvlášť závažných zločinů pojistných podvodů, podplácení, přijímání úplatků a padělání lékařských zpráv, posudků a nálezů.

Jaký trest obžalovaným hrozí, není jasné. „Případ je ve fázi, kdy zatím ještě není možné navrhnout trest,“ sdělil státní zástupce Pavel Raček a dodal, že celková škoda byla vyčíslená na padesát pět milionů korun. „Něco je však pouze ve stadiu pokusu,“ informoval Raček.

ROZSÁHLÁ KAUZA

Případem pojistných podvodů se již v dubnu 2016 začali zaobírat kriminalisté z Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje, kdy u podezřelých prováděli razie.

Kauza je tak rozsáhlá, že přečtení obžaloby potrvá zhruba dva dny. Kdy padne rozsudek se však prozatím neví, hlavní líčení by mělopokračovat až do konce listopadu.