O desítky milionů korun připravili dva lékaři společně s makléři finančních společností a dalšími lidmi několik českých pojišťoven a také Pražskou správu sociálního zabezpečení. Případem se v pondělí začal zabývat Krajský soud v Plzni.

Obvinění měli mezi lety 2009 až 2014 podplácet lékaře, od nichž získali falešné zprávy o úrazech. Mohli tak následně čerpat pojistné plnění za tato zranění od pojišťoven, s nimiž předtím uzavřeli smlouvy.

Mezi obžalovanými je například chebský ortoped Daniel Hošek, žatecký ortoped Ivan Daniel nebo fotbalový záložník Radek Čížek.

FALEŠNÉ ZPRÁVY

Lékaři jsou podezřelí z toho, že za peníze vystavovali fiktivní zprávy o neexistujících úrazech nebo úmyslně prodlužovali dobu léčení.

Devítičlenná organizovanou skupina se nyní u soudu zpovídá ze zvlášť závažných zločinů pojistných podvodů, podplácení, přijímání úplatků a padělání lékařských zpráv, posudků a nálezů.

Jaký trest obžalovaným hrozí, není jasné. „Případ je ve fázi, kdy zatím ještě není možné navrhnout trest,“ sdělil státní zástupce Pavel Raček a dodal, že celková škoda byla vyčíslená na padesát pět milionů korun. „Něco je však pouze ve stadiu pokusu,“ informoval Raček.

ROZSÁHLÁ KAUZA

Případem pojistných podvodů se již v dubnu 2016 začali zaobírat kriminalisté z Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje, kdy u podezřelých prováděli razie.

Kauza je tak rozsáhlá, že přečtení obžaloby potrvá zhruba dva dny. Kdy padne rozsudek se však prozatím neví, hlavní líčení by mělopokračovat až do konce listopadu.

Ilustrační foto
Policie chytila násilníka