Josef Mičan včera neuspěl s odvoláním u Krajského soudu v Plzni a odnesl si více než dvakrát delší trest, než mu vyměřil okresní soud v Klatovech. Muž z Hodousic nesouhlasil s pětiměsíčním nepodmíněným verdiktem, včera mu ale Krajský soud navýšil trest na jeden rok.

K případu došlo v červnu loňského roku, když strážníkům přišlo oznámení o červené fabii jedoucí v protisměru na klatovském náměstí. Následně zpozorovala hlídka neukázněného řidiče u kruhového objezdu, kde nereagoval na pokyn k zastavení, místo toho začal ujíždět. V průběhu honičky vjel, podle mnoha svědků právě 38letý Mičan, do protisměru na kruhovém objezdu, zákazu vjezdu i na pivní slavnosti, kde se nacházelo mnoho lidí. Nakonec unikl policistům, když projel kovové zábrany, pro které byl policejní vůz příliš široký. Třikrát soudně trestaný muž za řízení vozu pod vlivem pervitinu celou dobu svoji účast popírá.

Obhájce Mičana, který se k činu nepřiznal ani při včerejším jednání (odmítl vypovídat), se dožadoval zrušení rozsudku v plném rozsahu kvůli chybějícímu dokazování.
„Domníváme se, že měla být provedena rekognice. Ačkoliv svědek Homolka stál vzdálen jeden metr od činu, uvedl mylný typ vozu. Dnes už toto nemůže být provedeno, jelikož svědek spatřil obžalovaného u soudu,“ argumentoval obhájce.

Soudce Eduard Wipplinger dal však za pravdu státnímu zástupci, který se pro muže, jemuž trval v době prohřešku zákaz řízení, dožadoval tvrdšího postihu. Přesvědčilo ho k tomu několik důkazních materiálů. V případu vystoupili už dříve dva očití svědci. Prvním byl muzikant vystupující na pivních slavnostech.

Druhým svědkem je pak policista, který znal podobu Mičana již z předchozích let během své služby. „Řidiče jsem viděl dobře, určitě to byl Josef Mičan,“ uvedl tehdy policista.

K usvědčení pomohlo také svědectví, které mluvilo o poničeném blatníku na červené fabii, což se shodovalo s realitou na voze, který vlastnil obžalovaný.

Oba soudy měly navíc k dispozici policejní nahrávku celé honičky, na které je prokazatelné, že se jednalo o vůz obžalovaného.

Obhájce muže z Klatovska se ještě domáhal rekonstrukce celého případu, soudce však nenalezl pochybnosti o postupu Okresního soudu v Klatovech, kromě příliš nízkého trestu, jež byl uložen dříve.
Josef Mičan má nyní dva měsíce času na odvolání u vyšší instance.