Tragédie. Jinak nelze označit událost, která se stala jednadvacátého června u benzinové pumpy u Kdyně na Domažlicku. Namol opilý Jiří Pittner tady svou octavií zezadu smetl dva cyklisty. Jednasedmdesátiletému muži a jeho jednačtyřicetileté dceři už nebylo pomoci. Podle rozsudku Krajského soudu v Plzni si za to devětačtyřicetiletý muž odsedí pět let za mřížemi a osm let nesmí za volant. Pozůstalým, vdově a dceři zemřelého muže, má zaplatit celkem tři miliony korun. Rozhodnutí je již pravomocné.

Soudci svým rozhodnutím částečně vyhověli Pittnerovu odvolání, v němž žádal snížení trestu. V září totiž od Okresního soudu v Domažlicích odešel s šestiletým trestem vězení a desetiletým zákazem řízení, což byl zároveň nejvyšší možný trest, jaký mohl dostat. Podle zářijového rozhodnutí měl též pozůstalým zaplatit o dva miliony korun více.

„Obžalovaný je netrestaný, takže není nutné mu při prvním porušení zákona ukládat maximální trest," zdůvodnil snížení trestu předseda senátu Eduard Wipplinger. Ke snížení náhrady nemajetkové újmy soudci přistoupili z více důvodů. V potaz vzali mimo jiné reálné možnosti obžalovaného, který jezdí za prací do Německa a platí alimenty na tři děti.

Měl 2,35 promile

Když k nehodě došlo, Pittner měl v krvi 2,35 promile alkoholu a řídil auto bez platné technické kontroly. Stav vozu však podle znalce z oboru doprava neměl na fatální následky střetu žádný vliv.

„Celé se to nemělo stát, bylo to špatné. Je mi to líto," opakoval i včera muž před soudem a třásl se mu přitom hlas.

Verdikt si ve čtvrtek přišly vyslechnout i pozůstalé. Žena, která v najednou přišla o dceru a manžela, a její nevlastní dcera, která ztratila otce, jenž jí byl oporou po smrti matky. Obě ženy, jako u předchozího jednání, marně skrývaly smutek.

Proti rozhodnutí už se nelze dál odvolat. Lze podat pouze takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.