Na začátku všeho přitom stála čtyřiačtyřicetiletá pečovatelka z Plzně Martina Šůchová, která se o důchodce starala. Žena podle spisu věděla, že starý muž má doma větší obnos peněz.

Spolu s Šůchovou státní zástupkyně obžalovala jejího známého Františka Řezáče st. (48), jeho stejnojmenného syna, jemuž bude zanedlouho 26 let, a jeho nevlastního bratra Michala Broma, kterému v lednu bylo třicet let.

Šůchová, která byla dvacet let zaměstnaná jako pečovatelka u Městského ústavu sociálních služeb města Plzně, ke starému muži do Máchovy ulice docházela každou středu.

„Františku Řezáčovi st. řekla, že chodí ošetřovat staršího muže, který má doma stovky tisíc korun, a že může sehnat klíče od jeho bytu," uvedla státní zástupkyně Blanka Špánková. O možnosti, jak snadno přijít k penězům, řekl Řezáč st. svému synovi a ten se s informací pochlubil nevlastnímu bratrovi. Oba se rozhodli, že půjdou do bytu a peníze tam vezmou.

Peníze jsou v červené krabici

Adresu, číslo bytu a takové podrobnosti, jako že peníze jsou v červené krabici v sekretáři nebo v obývací stěně, věděli od Řezáče st., kterému Šůchová vše vysvětlila.

Třetího prosince kolem 16.15 hodin si mladí muži byt odemkli a v rukavicích, čepicích a bundách vešli dovnitř. Tam je však překvapil starý pán, který seděl v křesle a začal vstávat. „Michal Brom jej povalil na zem a František Řezáč ml. mezitím prohledal stěnu, kde našel krabici s penězi," pokračovala Špánková.

V krabici byly peníze v obálkách, dohromady 611 400 Kč. Řezáč st. pak sumu podle obžaloby rozdělil na čtyři díly a aktéry činu podělil.

Šůchovou, která se u soudu skrývala před fotografy, státní zástupkyně viní z návodu ke krádeži a porušování domovní svobody, za což jí hrozí až osm let vězení.

Chtěl manželovi nalhat, že jsem nevěrná

Žena již na policii řekla, že vše inicioval Řezáč st. „Jednou se mě v hospodě zeptal, zda bych nevěděla o někom, kdo má peníze, a já jsem ze srandy řekla, že jo. Pak se po čase zeptal podruhé, prý že potřebuje peníze. Tvrdil, že se nemůže nic stát. Naléhal na mě, věděl, že můj manžel je žárlivý a hrozil, že si klidně něco vymyslí, že jsem mu byla nevěrná. Měla jsem strach a klíče jsem nechala přidělat a dala jsem mu je," uvedla.

„Že došlo k vyloupení bytu toho muže, jsem se dozvěděla až další středu od jeho sousedky," pokračovala žena s tím, že z lupu prý žádné peníze nechtěla.

Během výslechu však vyšlo najevo, že Šůchová v té době splácela šestisettisícovou půjčku, další pohledávku měla u společnosti Provident a její manžel, který si podle jejích slov rád zmáčkne automat, splácel další stotisícový úvěr.

Co se týče, Františka Řezáče ml. a jeho nevlastního bratra Michala Broma, ty státní zástupkyně obžalovala z loupeže, za niž jim hrozí až dvanáct let vězení.

Peníze rozházel za drogy

Brom, který před soudem vypovídal jako první, přiznal, že peníze potřeboval, protože všechno rozházel za pervitin a neměl ani na nájem.

Obžalovaný Michal BromZdroj: DENÍK/Miroslava Vejvodová

„Přišli jsme tam, zvonili jsme, ale nikdo neotvíral. Mysleli jsme, že ten pán není doma, že vezmeme peníze a zmizíme. Jenže on tam byl. Já jsem ho za zápěstí zatlačil do křesla a pak jsem ho povalil na zem. Fanda to tam prohledal a našel krabici. Pak jsme utekli," popsal Brom. Peníze pak s Řezáčem st. rozdělili na čtyři díly.

„Jsem rád, že se tomu muži nic nestalo, nedokázal bych s tím žít, oběsil bych se, nejsem žádný násilník," vypověděl dále muž, ovšem v kontextu toho, co je mu kladeno za vinu, to vyznělo až směšně.

Řezáč st., který se k soudu nedostavil, čelí obvinění z organizátorství krádeže.

Hlavní líčení pokračuje v dalších dnech.