Na dva a půl roku za mříže poslal Krajský soud v Plzni čtyřiačtyřicetiletou pečovatelku z Plzně Martinu Šůchovou. Ta dala loni na podzim známému tip na bohatého seniora v Plzni na Borech, o něhož se starala, a ten byl krátce nato vyloupen.

Žena podle spisu věděla, že důchodce, kterému letos v říjnu bude 85 let, má doma větší obnos peněz. Oním známým, kterému se s tím v rozhovoru v hospodě u piva pochlubila, byl František Řezáč st. (48), který pak podle obžaloby vše zosnoval. 

Červená krabice je plná peněz

O možnosti, jak snadno přijít k penězům, řekl Řezáč st. svému synovi Františku Řezáčovi ml. (26) a ten se s informací pochlubil nevlastnímu bratrovi Michalu Bromovi (30). Oba se rozhodli, že půjdou do bytu a peníze tam vezmou. Šůchová přitom nechala udělat duplikáty klíčů od bytu starého muže, aby se tam zloději pohodlně dostali. Klíče pak předala Řezáčovi st. a řekla mu přesnou adresu, patro, číslo bytu, ale například i to, že peníze jsou ve stěně v červené krabici. 

Třetího prosince po čtvrté hodině odpoledne se pak celá akce rozjela. Řezáč ml. a Brom se vydali do Máchovy ulice a vešli do domu. Maskovaní v rukavicích, čepicích a bundách pak odemkli byt a vstoupili dovnitř. Tam je však překvapil starý pán, který seděl v křesle a začal vstávat. „Michal Brom jej povalil na zem a František Řezáč ml. mezitím prohledal stěnu, kde našel krabici s penězi," uvedla státní zástupkyně Blanka Špánková. V krabici byly peníze v obálkách, dohromady 611 400 Kč. Dvojice poté z bytu utekla a nedlouho na to se sešla s Řezáčem st. Ten sumu podle obžaloby rozdělil na čtyři díly a aktéry činu podělil.

Jdou do věznice s ostrahou

Za loupež dnes Krajský soud v Plzni mladé muže potrestal. Broma poslal na šest a půl roku za mříže a Řezáčovi ml. vyměřil jen o půl roku kratší trest. Oba podle verdiktu zamíří do přísnějšího typu věznice s ostrahou.  

Řezáče st. pak soudci potrestali za organizátorství krádeže čtyřmi lety vězení, které by si měl odpykat rovněž ve věznici s ostrahou. 

I když Šůchová před soudem tvrdila, že z lupu žádné peníze neměla, soud tomu neuvěřil (žena měla dluhy - více čtěte zde). Zpochybnil i její obhajobu, když se snažila veškerou vinu svalit na Řezáče st. a tvrdila, že on byl tím, kdo se vším přišel a na ni pak naléhal, a proto ze strachu nechala přidělat klíče. "Ona mu vůbec nemusela říkat informace o penězích a bytu," podotkl předseda senátu Přemysl Špicar.

Podmínečný trest, který pro Šůchovou navrhovala státní zástupkyně, soudci považovali za nepřiměřeně nízký. V této souvislosti se též zamýšleli nad tím, co vše se mohlo během přepadení stát. Starší muž, kterému se z bytu kromě peněz nic jiného neztratilo, z incidentu naštěstí vyvázl jen s lehkou pohmožděninou. Absurdní je, že to byl právě poškozený, kdo Šůchové napsal kladné hodnocení zaměstnavateli, kterým byl Městský ústav sociálních služeb města Plzně, a žena poté dostala prémie. Jako pečovatelka pracovala bez poskvrny dvacet let, kvůli obvinění však skončila. Nyní dělá v masokombinátu.

Soud dnes rozhodl také o tom, že sumu, o niž důchodce lupiči obrali, mu všichni obžalovaní musí společně a nerozdílně vrátit.

K rozhodnutí se nikdo z obžalovaných nevyjádřil a všichni si stejně jako státní zástupkyně ponechali lhůtu pro podání odvolání. Rozhodnutí tudíž zatím není pravomocné.