Květnový osvobozující rozsudek Krajského soudu v Plzni pro Jiřího Rolla (46) a jeho přítelkyni Martinu Berkyovou (26) z Horních Kozolup na Tachovsku totiž v pondělí nabyl právní moci. Deníku to sdělila mluvčí soudu Alexandra Vaňková. Pár, který byl léta vláčen po soudech, si tak může konečně oddychnout.

V případu, který začal soud řešit již před šesti lety, čelili Roll a jeho družka obvinění z toho, že v roce 2003 znásilnili Rollovu šestiletou dceru, která žije s matkou v Polsku. Vše se mělo odehrát v době, kdy dívenka se svou matkou přijela na desetidenní návštěvu do Čech k otci a jeho přítelkyni. Před soudem však vyšly najevo závažné skutečnosti. Zejména to, že dcerku k výpovědi zřejmě navedla její vlastní matka, která se tak chtěla pomstít bývalému muži. Naučenou výpověď totiž nevyloučila ani soudní znalkyně. Školačka ke všemu hovořila v termínech a obratech dospělých lidí.

Sám Roll se již dříve nechal slyšet, že celé obvinění je práce jeho bývalé ženy, se kterou se nemohl dohodnout na styku s dcerkou. Rollovi se totiž rozvedli a matka se i s dítětem odstěhovala do Polska. Posléze však začala muži dělat problémy ve vídání dcery, a Roll proto na podzim 2003 požádal o úpravu styku s dcerou. „Chtěl jsem ji vídat jednou za tři měsíce, ať tady, nebo v Lodži, kde žije. Podal jsem žádost a pak začalo celé tohle řízení,“ vysvětloval otec před soudem.

Citlivý případ

Ve věci již před léty padl odsuzující rozsudek, podle kterého si měl Roll odsedět šest let a Berkyová pět let vězení. Vrchní soud ale věc vrátil k novému projednání do Plzně. Náhlé úmrtí plzeňského soudce však případ přihrálo na stůl novému senátu, který provedl množství dalších důkazů a dospěl k závěru, že nelze jednoznačně říct, že se skutek popisovaný v obžalobě vůbec stal.

Celý případ byl soudu velmi složitý a citlivý, a to zejména kvůli tomu, že obětí mělo být šestileté dítě. Trestní řízení vykazovalo od samého počátku mnoho pochybností, které podle senátu důkazy nerozptýlily. „Sama státní zástupkyně uvedla, že polovina důkazů hovoří o nevině obžalovaných. Podle našeho senátu je to však více než polovina,“ sdělila při odůvodňování květnového rozsudku předsedkyně senátu Iveta Zítková.

Jediným nezpochybnitelným důkazem, který měl soud k dispozici, bylo to, že děvče mělo porušenou panenskou blánu. „Tento důkaz nám ale neříká, jak k tomu došlo,“ vysvětlovala Zítková.