Opilý Dinu loni 13. dubna v jednom z bytů v plzeňské Bezručově ulici po hádce udeřil dalšího cizince lahví od vodky do hlavy a způsobil mu řeznou ránu. Do roztržky se pak vložila manželka zraněného, kterou Dinu hrdlem rozbité lahve řízl do krku a způsobil ji hlubokou osm centimetrů dlouhou ránu. Moldavan pak při rvačce ještě lehce zranil dalšího přítomného cizince.

Předseda senátu Jana Špeta řekl, že je z charakterů zranění zřejmé, že útok nebyl náhodný a byl intenzivní. „Znalec zranění označil jako středně těžká a toto vše je podpořeno výpovědí všech tří svědků, lékařskými zprávami a znaleckým posudkem,“ odůvodnil soudce a dodal, že Dinu musel počítat s tím, že ženu může zabít.

„Obžalovaný mohl z bytu kdykoliv odejít a když poškozeného udeřil lahví, neměl pokračovat v dalším útoku,“ sdělil Špeta.

Za vraždu hrozilo Moldavci až 18 let, v jeho prospěch ale svědčilo to, že nebyl v minulosti trestně stíhaný a činu litoval. Trestný čin byl překvalifikovaný na pokus o vraždu a trest mu soud snížil pod spodní hranici sazby. „Je třeba si ale uvědomit, že ke smrti poškozené nedošlo jen náhodou,“ doplnil Špeta.

Zoologická zahrada Plasy.
FOTO, VIDEO: Zoo v Plasích bojuje o přežití, pomáhají jí i velkoobchody

Státní zástupkyně požadovala pro Moldavce trest ve věznici s ostrahou ve výši sedm až sedm a půl roku a následné vyhoštění. Advokát obžalovaného navrhl trest podmíněný. Argumentoval tím, že Dinu nemá trestní minulost ani v České republice a Moldávii. Do Čech si přijel vydělat, aby mohl uživit své děti ve věku osm a dvanáct let žijící v Moldávii. Podle obhájce Dinu za běžné situace nepije, 13. dubna slavil Velikonoce a také málo jedl. Jednal v sebeobraně, nechtěl ženě ublížit, pouze se bránil útoku. "Lituje toho, že byla paní takto zraněna. Celou dobu napomáhal ve vyšetřování a vypovídal. Navíc má kladné hodnocení od vazební věznice, ve které je umístěný," upozornil obhájce.

„Co se týče poranění té ženy, nejsem si toho vědom. Celou dobu jsem dostával rány a nevím, jak se to mohl stát. Strašně moc mě to mrzí. Nikdy v životě jsem žádnou ženu ani neuhodil. Hrozně moc se za to stydím, protože ona se mě snažila chránit,“ řekl v závěrečné řeči Dinu.

Rozsudek není pravomocný. Odsouzený i státní zástupkyně si nechali lhůtu na odvolání.