Šampalík vloni v noci na 18. června havaroval se dvěma přáteli poblíž Zhůře na jižním Plzeňsku. Jeden z pasažérů (32) zahynul, Šampalík a druhý spolucestující (33) vyvázli se zraněními. Šampalíkovi, který řídil, bylo v krvi naměřeno 1,80 promile alkoholu.

Šampalík byl státní zástupkyní Lenka Kocurovou obviněn z trestných činů usmrcení z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

V předvečer osudové nehody byl s oběma poškozenými na hasičských závodech v Žinkovech. Po nich následovala vesnická zábava, kde všichni tři notně popili a okolo druhé hodiny ranní se vydali na cestu směrem do Zhůře.

„Přestal jsem pít už v jednu ráno. Kamarádi se neměli jak dostat domů, tak jsem se rozhodl je odvézt domů,“ uvedl Šampalík. Poblíž Jarova při projíždění levotočivé zatáčky však nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a stavu vozovky. Narazil do betonové propusti a jeho vozidlo skončilo na levém boku. Tam leželi zaklíněni přes půl hodiny, než se dočkali pomoci.

Ilustrační foto.
Nelegálně prodával zbraně

Spolujezdec který vyvázl se zraněními, při včerejším soudním líčení přiznával také svůj díl viny. „Necítím se jako poškozený. Václavovi nic nezazlívám, byla to vina nás všech. Nevím, co nás to napadlo, lézt do auta opilí. Nikdy předtím jsme nic takového neudělali. Je to hrozná tragédie,“ uvedl zraněný muž.

I Šampalík podle svých slov činu lituje. Rodině zemřelého vyplatil milion korun odškodného, od začátku vyšetřování spolupracuje a vinu bere na sebe.

Státní zástupkyně požaduje trest 12 - 14 měsíců odnětí svobody nepodmíněně a čtyři roky zákazu řízení. Obhajoba se brání dosavadním bezúhonným životem obžalovaného,a navrhuje proto pouze podmíněný trest a tři roky zákazu řízení. Definitivní rozsudek by měl padnoutv říjnu.

Hasiči cvičí zásah v novém železničním tunelu
FOTO: Hasiči cvičí zásah v novém železničním tunelu