Halagan usedl za volant kamarádova vozu, ač neměl řidičák, neboť mu ho předtím sebrali za řízení pod vlivem drog, a navíc byl silně opilý. Se dvěma kumpány jel po Dobřanech velice rychle, a když se dokonce pokusil o skok na nerovnosti na vozovce, vylétl ze silnice a narazil do domu. Všichni tři byli zraněni, oba spolujezdci těžce. Budou mít doživotní následky.

Vše se odehrálo 26. listopadu 2021, kdy trojice kamarádů popíjela. Před půlnocí dostali hlad. „V Dobřanech už bylo všude zavřeno, tak jsme chtěli jet do McDonald's. Domluvili jsme se, že když mi nemůžou vzít řidičák, tak budu řídit já. Jel jsem s Martinovým autem Seat Leon, on sám byl hodně opilý. Vzpomínám si, že jsem se připoutal a říkal klukům, ať to udělají také,“ líčil soudu Halagan s tím, že z jízdy samotné si prakticky nic nepamatuje, až pak náraz.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Podle státní zástupkyně Taťány Ulčové sedl za volant, ač měl v sobě 1,8 promile alkoholu. Na křižovatce ulic Stromořadí a Sokolovská nezvládl řízení a havaroval. „V rychlosti 81 – 99 km/h narazil do domu,“ popsala Ulčová. Martin L., ročník 1996, utrpěl vážná a rozsáhlá zranění a byl bezprostředně ohrožen na životě, několik dní byl v umělém spánku. Měl otřes mozku, krvácení do mozku, zlámaná žebra, zlámané další kosti a mnohá další zranění. Dominik L., ročník 2000, který byl stejně jako Martin L. nepřipoutaný, utrpěl tříštivou zlomeninu bederního obratle, měl rozlámanou stydkou kost a další zranění. I on byl dlouho v nemocnici. A také on bude mít, stejně jako Martin L., dle znalců takřka jistě trvalé následky.

„Mrzí mě, že se to stalo, byla to moje blbost. Cítím se vinen vším, co je v obžalobě. Nesouhlasím ale s právní kvalifikací, nenesu odpovědnost za jejich zranění, protože kluci nebyli připoutaní,“ uvedl Halagan. Přiznal, že v minulosti přišel o řidičák opakovaně. Naposledy kvůli pervitinu, předtím, v roce 2017, pak byl odsouzen za to, že po šesti pivech sedl za volant a vezl domů kamaráda, jenž se opil tak, že nemohl chodit. Měl i další přestupky v dopravě. „Je pravda, že z předchozích zákazů činnosti jsem si nic nedělal. Od té nehody ale nepiji alkohol a neřídím,“ tvrdil soudu. Dodal, že už začal i pracovat.

Soudní znalec z oboru lékařství Luděk Pitter soudu řekl, že mladíci nemuseli utrpět tak závažná zranění, kdyby se připoutali. „Jednou z nejhorších věcí je nepřipoutat se v autě s airbagy,“ prohlásil.

Esmat Shirzad u Krajského soudu v Plzni
Za brutální útok na dvě ženy, z nichž jednu znásilnil, si migrant odsedí 22 let

Oba zranění mladíci, zdravotní pojišťovna a další poškození po Halaganovi požadovali dohromady zhruba dva miliony korun, hrozilo mu až osm let vězení. Státní zástupkyně Šárka Komorousová v závěrečném návrhu pobyt za mřížemi skutečně navrhla, stejně jako dlouhý zákaz řízení. Odůvodnila to tím, že ač se spolujezdci nepřipoutali, hlavním viníkem neštěstí je obžalovaný. Jeho obhájkyně Lenka Lobovská žádala o podmínku.

Senát ale dal za pravdu obžalobě a Halagana poslal za mříže na dva roky. Zároveň mu na pět let zakázal řídit motorová vozidla. Musí také uhradit škodu zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení, celkem přes 320 tisíc korun, ostatní byli odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních. „Jen shodou náhod neskočila nehoda fatálně,“ uvedl předseda senátu Jiří Žižka a připomněl, že Halagan porušil celou řadu nařízení. „Vzhledem k závažnosti jeho jednání nepřicházel v úvahu jiný trest než nepodmíněný,“ dodal Žižka. Obžalovaný se na místě odvolal, konečné slovo tak bude mít Krajský soud Plzeň.