Je to ale omyl. Podle mluvčí západočeských policistů Jolany Číhové sice cyklista o řidičský průkaz nepřijde, pokutě se ale nevyhne. „Když u cyklisty při kontrole bude zjištěn alkohol, bude se jeho případ projednávat ve správním řízení. V něm se ukládají individuální pokuty. O řidičák a body ovšem cyklista nepřijde,“ uvedla Číhová.

Podle ní si někteří cyklisté na alkohol nedávají pozor. Přitom ale mohou být chodcům stejně nebezpeční jako řidiči za volantem. Opilý milovník bicyklů pak může někoho zranit nebo sám skončit v nemocnici.

To potvrzuje i praktická lékařka z Horní Břízy na severním Plzeňsku Jaroslava Voříšková. „K nám chodí většinou lidi s odřeninami, naraženinami loktů nebo kolen či pohmožděnianmi kotníků. Ovšem čas od času máme i vážnější případy, jako zlomeniny končetin a otřesy mozků,“ podotkla lékařka. Úrazy na kolech mohou mít dokonce trvalé celoživotní následky. „Existují případy, že člověk po pádu z kola měl poškozený zrak nebo psychické poruchy, třeba, že nereaguje na určité podněty jako zdravý jedinec,“ dodala Voříšková.

Cyklisté se ale netají tím, že bicykl použijí i za účelem návštěvy hospod. „Jezdím občas na kole do hospody. Pivo si tam samozřejmě dám. Ale nestalo se mi, že by mi policajti pak dávali dýchnout,“ řekl dvaatřicetiletý Plzeňan.