Svým zjištěním totiž potvrdila, že jmenovaný svého stejně starého kolegu mohl škrtit, což on popíral. Šícho se totiž hájil tím, že mu to nedovoluje zranění levé ruky z minulosti.

Oním zraněním byla zlomenina předloktí z ledna 2006. Jak ale sdělila Kvapilová, podle rentgenového snímku z října 2007 však žádné komplikace během hojení nevznikly a kost srostla dobře. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měl Šícho mít s rukou nějaké problémy.

Na ty si začal stěžovat až letos v květnu, když byl ve vazbě. Pátého května jej kvůli bolesti ošetřila lékařka. „Pan Šícho v té době neuváděl žádnou úrazovou příčinu bolestí,“ sdělila Kvapilová. Lékaři zjistili, že Šícho má zlomenou dolní část vřetenní kosti, a na ruku mu 15. května dali sádru, kterou sejmuli o měsíc později. Mezitím bylo 18. května u krajského soudu započato jednání, kde stanul Šícho na lavici obžalovaných. Prvního června si znovu stěžoval na bolest ruky. „Teprve tohoto dne obžalovaný uvedl, že jeho potíže souvisí s incidentem z 27. listopadu 2008,“ doplnila Kvapilová. V uvedený den se měl Šícho pokusit uškrtit svého kolegu z branže.

29. června, deset dní po sundání fixace, Šíchu vyšetřoval plzeňský ortoped Tomáš Pavelka. „Bylo konstatováno, že levá horní končetina má normální vzhled, je bez otoku a pohyb loketního kloubu je ve smyslu ohnutí a natažení plný, volný a nebolestivý. Rotační pohyby kloubu byly omezeny jen zčásti, o pět až deset stupňů,“ sdělila Kvapilová.

Končetina byla plně funkční

Lékař posléze dospěl k názoru, že zlomenina vřetenní kosti nemůže souviset s více než půl roku starým incidentem, protože je stará teprve osm až devět týdnů. Datuje se tedy přibližně na začátek května, kdy byl Šícho s rukou poprvé ošetřen. „Já si nejsem vědom toho, že by se mi na vazbě něco stalo,“ reagoval obžalovaný na slova znalkyně. Ta podotkla, že podle závěru primáře Pavelky byla Šíchova levá končetina před osm až devět týdnů starým zraněním plně funkční. Šíchovo tvrzení, že svého kolegu kvůli slabosti v ruce jednoduše škrtit nemohl, se tedy podle lékařů nezakládá na pravdě.

Kvapilová před soudem řekla, že závěry znaleckého posudku potvrzuje i Šíchova účast na rekonstrukci trestného činu letos v únoru. „Ptala jsem se ho, jestli má nějaké zdravotní problémy a řekl, že ne. Během rekonstrukce se pohyboval zcela bez problémů a nebylo vidět, že by měl nějak omezený pohyb levé ruky. Dokonce ukazoval, jak vypadl z auta. To, co říká, není přesvědčivé,“ nechala se slyšet znalkyně. „To, že jsem si při rekonstrukci nestěžoval na bolest, bylo kvůli celému tomu víru událostí,“ vysvětlil pochybnost Šícho.

Opěrka hlavy

V rámci závěrečné řeči pak Šícho řekl, že svého kolegu nemohl ve vozidle škrtit, kdyby sám seděl na zadním sedadle v autě a poškozený vepředu. „Těžko bych mu způsobil takové šrámy, je tam přeci opěrka hlavy,“ pronesl.

Celý incident se odehrál loňského 27. listopadu. Podle obžaloby tenorista Šícho vylákal svého kolegu barytonistu na smyšlený koncert do Mariánských Lázní a do Německa. Ve vypůjčeném autě jej vyzvedl u jedné kavárny v Praze a vydali se na cestu. Kolem dvacáté hodiny předstíral Šícho poruchu vozu a na dálnici v katastru Heřmanovy Hutě auto zastavil. Poškozenému měl pak přes hlavu přehodit škrtidlo a snažil se jej udusit. Ze sevření se však barytonista vysmekl a sám se zmocnil šňůry. Podle státního zástupce měl Šícho připravený ještě elektrický paralyzér, který mu ale druhý zpěvák vytrhl z ruky, utekl z auta, schoval se pod násep dálnice a odsud zavolal policisty. Šícho naopak tvrdí, že agresorem byl poškozený, a on že se jen bránil. Soud rozhodne ve středu odpoledne. Šíchovi hrozí až patnáct let vězení.