Přivolaní policisté a hasiči ale došli k závěru, že muž ještě žije, a začali s resuscitací, která byla nakonec neúspěšná. Podle soudního znalce mohl v době telefonátu senior skutečně ještě žít. Bláhová tak stanula před Okresním soudem Plzeň-jih coby obžalovaná z neposkytnutí pomoci.

Čtyřiašedesátiletého muže ležícího bezvládně na chodníku ve Starém Plzenci si 13. října 2021 v podvečer všimli lidé jedoucí kolem autem. „Měl otevřené oči, nehýbal se, nedýchal. Volal jsem na linku 155 a postupoval podle toho, jak mi říkala paní ze záchranky. S pánem, co šel kolem, jsme zkoušeli, zda má tep, ale neviděli jsme žádné známky života. Modral a byl studený,“ popsal soudu muž, který přispěchal k seniorovi na chodníku jako první. Dodal, že operátorka mu řekla, že je tedy dotyčný mrtvý a ať na místě počká na policii a koronera. A právě tehdy operátorka Bláhová podle obžaloby chybovala.

Antonín Aleš (vlevo) a Karel Laník před plzeňským soudem.
Soud zmírnil tresty za krvavou rvačku cirkusáků

„Přestože si v průběhu telefonního hovoru nezjistila informace, které by jednoznačně svědčily pro závěr, že poškozený zemřel, rozhodla o nevyslání výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby. Místo toho vyslala lékaře, provádějícího prohlídku zemřelých, který se na místo dostavil zhruba za 1,5 hodiny, kdy v mezidobí se na místo dostavila jednotka hasičského záchranného sboru, která započala s okamžitou resuscitací,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Renata Havelková s tím, že v oživování poté pokračovali přivolaní zdravotničtí záchranáři, ale bohužel neúspěšně. „Osobě, která je v nebezpečí smrti a jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytla potřebnou pomoc, ač byla podle povahy svého zaměstnání povinna takovou pomoc poskytnout,“ dodala Havelková.

Ač pro laiky vypadal muž na chodníku jako mrtvý, mohl podle soudního znalce, lékaře Ondřeje Fraňka, v tu dobu ještě žít. „To, že má člověk modrou barvu, že se nehýbá a nedýchá, to není jistá známka smrti. Byla možnost obnovení životních funkcí, byť to bylo v řádu jednotek procent,“ uvedl Franěk s tím, že operátorka nepostupovala v souladu s doporučeným postupem. Sanitku podle něj měla na místo jednoznačně vyslat.

Po neštěstí jsou v domě stále stopy. Na ohořelých dveřích je policejní páska, na stěně v sousedství jedna ze stop, jak ji zdokumentovala policie.
Do bytu šel dým, na chodbě ležela pobodaná sousedka, popsala žena drama v Plzni

Podle vyjádření Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje byla s Irenou Bláhovou v minulosti opakovaně řešena její pochybení.

Obžalovaná vinu před soudem odmítla. Nechtěla ale vypovídat s tím, že se vyjádří až po výslechu svědků, byť ji soudkyně Martina Soudková upozornila, že taková výpověď má jinou váhu, než výpověď na samém počátku hlavního líčení, jak je obvyklé.

Líčení bylo odročeno na červen. Obhajoba požaduje výslech několika svědků, další znalecký posudek a navrhla i vyšetřovací pokus na místě. Obžalována může být potrestána odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Lékař Jan Štěpáník (v modrém saku) u Okresního soudu Plzeň-jih.
Dispečer záchranky neposlal sanitku, muž zemřel. Soud projedná věc znovu

Stejný okresní soud řešil nedávno případ lékaře Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jana Štěpáníka (37), jenž podle obžaloby odmítl poslat sanitu pacientovi ve vážném stavu, který následně zemřel. Dostal za to peněžitý trest, Krajský soud v Plzni ale nedávno případ vrátil k novému projednání.