Obžaloba byla podána na 21 lidí včetně Romana Berbra, svého času zřejmě nejvlivnějšího muže českého fotbalu, a jednu právnickou osobu. „Spis má bezmála deset tisíc stran,“ řekl Deníku soudce Vladimír Žák, jenž na období mezi 17. dubnem a 7. prosincem nařídil celkem 45 jednacích dnů.

Kauzu Šváb odstartoval v polovině října 2020 policejní zásah v pražském sídle Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a na několika dalších místech v zemi. Berbr byl poté spolu s šéfem fotbalového Vyšehradu Romanem Rogozem, s někdejším ligovým hráčem a posléze funkcionářem Michalem Káníkem a rozhodčím Tomášem Grimmem vzat do vazby. Všichni ale byli po několika měsících propuštěni. Ještě než Berbr vazební věznici v lednu 2021 opustil, rezignoval na všechny funkce, které ve fotbale zastával. Skončil tak coby místopředseda a člen výkonného výboru asociace i coby předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Tragická nehoda, při níž u Plzně zemřel silničář.
Před soud jde řidička, která smetla silničáře a jednoho zabila. Hrozí jí 6 let

Vyšetřování celé kauzy bylo velmi složité, obžalobu se podařilo podat až vloni na podzim. Soudce už ji prostudoval a nařídil hlavní líčení. „U pěti obžalovaných a jedné právnické osoby byla trestná činnost spáchána ve prospěch organizované zločinecké skupiny, takže tam dochází k navýšení trestních sazeb,“ řekl Deníku Žák. Podle informací Deníku mezi ně patří i Berbr.

Obžaloba byla podána pro podplácení, přijetí úplatku a další trestné činy. Nejvyšší trest, který hrozí, je 12 let vězení.

„V obžalobě je uvedeno celkem 66 svědků, někteří jsou navrženi ke čtení, dále je tam obrovské množství listinných materiálů a znalecké posudky. Časově velmi náročné bude konstatování nahrávek,“ uvedl Žák, podle něhož 45 nařízených jednacích dnů nemusí k vynesení rozsudku stačit.

„Teoreticky můžeme být hotovi za dvacet dní, ale také to může trvat o dvacet jednacích dnů déle, než je plánováno. Bude záležet, jak se k tomu obžalovaní postaví, zda budou chtít uzavírat dohody. Někdo asi ano, ale nevím, zda je to reálné, vždy k tomu musí být minimálně dva. I kdyby se ale dohody uzavíraly, budou se schvalovat až na konci hlavního líčení, neboť se musí schvalovat rozsudkem a nelze vyhlásit rozsudek vůči každému zvlášť,“ vysvětlil Žák.

Ilustrační foto
PŘEHLED: Devět prodaných zápasů z kauzy Berbr. Tady jsou svědectví fotbalistů