Ten trojici mužů uznal vinnou z toho, že v roce 2005 obchodovala s pervitinem. A to nejen na území České republiky. Drogy putovaly přes hraniční přechod Rozvadov i do sousedního Německa.

Long Do Van měl stálé odběratele – dva Němce. Těm nejprve v únoru 2005 prodal deset gramů pervitinu na ochutnání. Posléze už jim předával balíčky po sto gramech. Podle soudu za gram této tvrdé drogy účtoval od třiceti do třiatřiceti eur.

„Obžalovaného Do Vana usvědčily zejména výpovědi dvou německých svědků, kteří od něho drogy brali. Soudu je jasné, že Long Do Van věděl, že se nejedná o drogu pro osobní potřebu obou svědků, ale že bude šířena na území Německa,“ uvedl předseda senátu Milan Štejr.

V jednom případě Do Vanovi pervitin dodal Makedonec Remzi Sali. Jakýmsi kurýrem v tomto případě se stal Thu Nguyen Tien. Právě když Do Van vezl drogu do svého přechodného bydliště ve Svaté Kateřině, zadrželi jej na dálnici D5 policisté. Totéž se stalo i Tienovi. Ten byl zadržen v Praze, když ve vypůjčeném voze expedoval balíčky pervitinu.

Středeční rozsudek plzeňského soudu není pravomocný. Do Van se proti němu na místě odvolal, ostatní obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Soud navíc Do Vana i Tiena ponechal i nadále ve vazbě.