Nový typ podvodu evidují kriminalisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje specializující se na kybernetickou kriminalitu. Oznámil jim ho muž, kterého kontaktoval falešný pracovník jednoho z mobilních operátorů a v rámci digitalizace mu nabízel přechod z klasické SIM karty na eSIM. „Do SMS zprávy mu poté přišel kód, který ‚operátorovi‘ nadiktoval. Tím však podvodník převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, čímž byl následně schopen vstoupit do internetového bankovnictví, kdy poškozený přišel o 850 tisíc korun,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Policisté upozorňují, že pokud si lidé o eSIM kartu nepožádali a někdo je s touto nabídkou osloví, jedná se s největší pravděpodobností o podvod. „Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám, výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení,“ vysvětlila Brožová.

Podvody na internetu. Ilustrační foto.
Podvodníci stále útočí, z lidí vylákali přístupy k účtům, ti přišli o statisíce

Zároveň přidala několik rad, jak se vyhnout případnému podvodu. „Nikdy nesdělujte kódy, které vám přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora. Tyto kódy primárně slouží k změnám prováděným klienty přímo, kdy je třeba si číst celý text předmětné zprávy a věnovat mu zvýšenou pozornost. Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo vašeho operátora, které najdete na webových stránkách. Nikdy nevolejte zpět na telefonní číslo, ze kterého přišel pochybný telefonát,“ doplnila mluvčí.

Další pravidla, jež je nutné dodržovat, abyste se nestali obětí podvodníka:
- Nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích. Policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují.
- Nikdy se nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora.
- Nikdy nikomu cizímu nepovolujte vzdálený přístup do vašeho počítače nebo mobilního telefonu.