Devětačtyřicetiletý řidič tehdy seniorku přehlédl. Balázs dále musí uhradit škodu ve výši téměř milion a třičtvrtě korun. Rozsudek je pravomocný.

Tragédie se stala loni 18. prosince po 16. hodině v Heyrovského ulici. „V prostoru křižovatky, kterou projížděl, řádně nesledoval situaci v provozu. Přehlédl chodkyni, ročník 1930, která přecházela za pomoci hůlky přechod pro chodce, nedal jí přednost. V protisměru zastavila řidička osobního auta, umožnila jí přejít, nicméně Balázs pokračoval v jízdě, nebrzdil a srazil ženu přední částí vozidla,“ četl z obžaloby státní zástupce Pavel Tolar. Seniorce tak způsobil zlomeniny pánve, stydké kosti a dalších kloubů, mnoho krevních výronů. Ještě tentýž den v plzeňské fakultní nemocnici zemřela. „Příčinou smrti bylo pohmoždění mozku,“ upřesnil Tolar. Podle soudního znalce jel automobil rychlostí přibližně 40 km/hod.

Ilustrační foto
Jednočlenné hlídky? Primátor je ve sporu s šéfem strážníků

Odsouzený opakovaně nad svým činem projevil lítost. „Celá událost mě velmi mrzí. Vážím si každého života. Že jsem se dopustil usmrcení z nedbalosti, jsem si vědom a cítím vinu,“ uvedl hluchoněmý muž během jednání prostřednictvím svého tlumočníka.

Řidiči za usmrcení z nedbalosti hrozilo až šestileté vězení. Soud se rozhodl pro mírnější trest, a to odnětí svobody v trvání 21 měsíců s odkladem na zkušební dobu 30 měsíců a zmíněným zákazem řízení na dva a půl roku. „U hlavního líčení upřímně litoval svého jednání, o čemž svědčí i omluvný dopis, který byl prostřednictvím obhájce postiženým zaslán. Přitěžující okolnosti shledány nebyly. Odsouzený žil řádným životem. Je možné na něj působit trestem výchovným v podobě podmíněného trestu odnětí svobody,“ zdůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Ondřej Klůs.

Během líčení využil Balázs svého práva nevypovídat se slovy, že už vše řekl při výsleších na policii. „Už toho bylo dost. Celá událost by se mi zase vracela,“ popsal.