Dovolání podal Kovář k zářijovému pravomocnému rozsudku Vrchního soudu v Praze, který ženu poslal na šest let do vězení za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové a dalších tří mužů v roce 1950.
Advokát: Podám ústavní stížnost
Kovář je ovšem připraven odpovědět na rozhodnutí Nejvyššího soudu ústavní stížností, kterou chce poslat příští týden. Senát, který ve věci rozhodoval, je podle něj podjatý. Ve stejném složení totiž loni v červenci negoval loňské únorové rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, podle kterého byla vražda Milady Horákové již promlčená, a případ tak vrátil zpět do hry. „Hned když jsem dovolání podal, navrhoval jsem, aby rozhodoval jiný senát, ale nebylo mi vyhověno. Za těchto okolností se zamítnutí dovolání dalo očekávat. Proto jsem se nyní rozhodl, že se se stížností obrátím na Ústavní soud,“ podotkl Kovář.
Polednová bude na Pankráci 10 až 14 dní
Polednová se v současné době nachází v pražské pankrácké věznici, kde podle našeho zjištění stráví přibližně deset až čtrnáct dní. Tam byla ve čtvrtek večer převezena z plzeňského vězení, kam tentýž den nastoupila poté, co ji tam dopravil její právní zástupce.
Každý, kdo nastupuje do vězení se musí podrobit lékařskému vyšetření. U 87leté Polednové bude však podle mluvčího Vězeňské služby ČR Roberta Káčera tato prohlídka mnohem zevrubnější. „Bude to trvat zhruba deset až čtrnáct dní. Posudková komise na základě provedených šetření poté rozhodne, zda je paní Polednová schopna trest vykonat či nikoli,“ sdělil Deníku Káčer s tím, že odsouzená si s sebou přivezla množství lékařských zpráv. Těmi chce vězení zřejmě ještě zvrátit.
Když se ukáže, že výkonu trestu nic nebrání, nastoupí nejstarší vězeňkyně v Česku do specializované bezbariérové věznice ve Světlé nad Sázavou, kam jsou umisťovány starší nebo handicapované osoby. Pokud ale ženin chatrný zdravotní stav výkon trestu znemožní, podá vězeňská služba návrh soudu k jeho přerušení.