Co se týče skladby kriminality, jako každý rok vede majetková trestná činnost. Loni tvořila téměř 68 procent veškeré trestné činnosti spáchané v plzeňských ulicích. „Zaznamenali jsme 273 kapesních krádeží, z toho celkem 130 oznámení přijali policisté na obvodním oddělení ve středu města. Dále 1116 krádeží věcí z automobilů a 346 případů odcizených vozidel,“ vypočítala plzeňská policejní mluvčí Simona Čejková.

Z policejních statistik lze vyčíst, že nejvíce aut zmizelo z plzeňské čtvrti Vinice, a to dohromady 61. Nejméně, a to 26 aut, bylo odcizeno ze Skvrňan.

Násilnosti a podvody

Plzeňští policisté se v loňském roce zabývali i 341 násilnými trestnými činy, což je o devět méně než předloni. „Zabývali jsme se 176 loupežemi, většinou šlo o pachatele, kteří se s ženami přetahovali o kabelky. Mírný nárůst jsme zaznamenali v kolonce úmyslné ublížení na zdraví, kde jsme přijali o jedno oznámení více,“ sdělila Čejková.

Co se týče hospodářské kriminality, do které patří například podvody či zpronevěry, pokles evidují policisté i v tomto směru. „Loni jsme zaznamenali 609 hospodářských trestných činů, rok před tím 604,“ nechala se slyšet Čejková.

Recidivisté

Doplnila, že ze statistik vyplývá, že 684 skutků z objasněných případů spáchali recidivisté, tedy ti, co už v minulosti měli problémy se zákonem. Mladiství se pak provinili v 66 případech­.