Vše začalo tím, že se Švec usadil na zahrádce jedné ze sušických restaurací a házel do sebe panáka za panákem. Dechová zkouška později ukázala, že měl přes tři promile. Byly s ním problémy a vše vyvrcholilo jeho konfliktem s jedním z hostů, při němž vzalo za své okno podniku. Pak na místo dorazila přivolaná hlídka městské policie. Podle obžaloby se ke strážníkům Švec choval velmi agresivně. Plival na ně, pokoušel se je kousat, škrábat. Vyhrožoval jim zabitím a jednomu z nich řekl, že si ho najde jeho kamarád Janeček a vykuchá ho (Janeček, dnes Esperanza, byl v minulosti odsouzen za vraždu nožem – pozn. aut).

Ač byl spoutaný, řádit měl Švec i v nemocnicích v Sušici a Klatovech, kam byl převezen na vyšetření, a na plzeňské záchytce. Napadal strážníky i personál. „Byl tak agresivní, že jsme pokus o rentgen vzdali,“ vypověděl například sanitář ze Sušice. „V šesti jsme měli co dělat, abychom ho připoutali na záchytce k lůžku,“ řekl strážník, jehož Švec podle obžaloby zranil kopáním. Dodal, že s tímto mužem bez přístřeší jsou problémy neustále, vyjíždějí k němu často.

Obžalovaný u soudu prohlásil, že se vinen necítí. Odmítl, že by někoho napadal nebo na všechny plival. „Maximálně jsem něco řekl slovně,“ uvedl Švec. Ten byl v minulosti opakovaně soudně trestán a nyní je ve vazbě kvůli tomu, že poté, co byl přistižen při krádeži v obchodě, napadl ochranku.

Podle soudního znalce je závislý na alkoholu a dalších omamných látkách a je nutná jeho léčba, jinak může být okolí nebezpečný.

Líčení bylo odročeno na březen, kdy budou vyslechnuti další svědci. Švecovi hrozí až tři roky vězení.