Tentokrát usedl na lavici obžalovaných chatař Jan Kukrál. Údajně měl napadnout Šulcova syna Jana a pořezat mu obličej strunovou sekačkou. Kukrálovi za ublížení na zdraví hrozí až dva roky vězení.

Podle obžaloby Kukrál 19. srpna loňského roku sekal trávu podél cesty, Šulc mladší přišel k plotu a začal chataře fotit. Kukrál pak měl švihnout běžícím křovinořezem k Šulcově hlavě a způsobit mu několik řezných ranek a oděrek na obličeji, krku a části hrudníku. Pět dní po údajném incidentu ještě Šulcovi lékař diagnostikoval podvrtnutí krční páteře, kvůli kterému byl zraněný v osmitýdenní pracovní neschopnosti. Obžalovaný říká, že je to celé naprostý nesmysl a, že v době, kterou Šulc uvádí ani na chatě nebyl. Jeho přítomnost v Plzni mu včera potvrdil i jeden ze slyšených svědků.

„Není to poprvé, co mě tahle rodina křivě obvinila, že jsem je napadl. Je to pod úroveň,“ kroutí hlavou Kukrál. Zranění si podle něj mohl Šulc způsobit sám. „Mohl se třeba odřít o plot, mají nahoře ostnatý drát. Ani v jednom znaleckém posudku není uvedeno, že to musela být strunová sekačka,“ pokračuje obžalovaný.

Znalkyně Helena Kvapilová se včera k Šulcovým poraněním vyjádřila pouze ve smyslu, že nelze vyloučit, že byla způsobena tak, jak poškozený uvedl. „Zranění byla lehká a nezávažná,“ uvedla. Řezné ranky v obličeji se podle ní mohly hojit maximálně dva týdny. Dvouměsíční neschopnost měl prý Šulc kvůli podvrtnuté krční páteři a psychickým problémům, nemohl totiž kvůli zážitku z incidentu spát. I když si nechal Šulc řezné ranky ošetřit ještě v den údajného napadení, s bolavým krkem šel k lékaři až za pět dní. Prý se mu to rozleželo. „Podvrtnutí krční páteře je diagnóza, jejíž stanovení není stoprocentní,“ odpověděla znalkyně na dotaz odhajoby ve smyslu, je–li ho možné simulovat.

Ublížení na zdraví, které je Kukrálovi kladené za vinu, nikdo z chatařů, kteří byli 19. srpna v Druztové, neviděl. Neviděli tu v inkriminovanou dobu ani Kukrála nebo jeho auto. Jedna z chateřek si dopoledne všimla Šulce i jeho otce, jak odjíždí auty od osady. V autě Jana Šulce nikoho jiného neviděla, i když jeho přítelkyně včera vypověděla, že byla s ním. Ani ta ale podle Kukrála nebyla u incidentu, pouze prý slyšela sekačku. K plotu šel Šulc totiž sám a pak se vrátil se zraněním.

Severoplzeňský okresní soud se musí ještě zabývat i další trestní věcí v souvislosti se vztahy chatařů a Šulcových. Jiří Šulc podal trestní oznámení na starostu Druztové Romana Kohouta a místostarostku Lucii Moravcovou kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele při odstranění vrat, kterými cestu do osady na hranici svého pozemku přehradil.