„Při cestě u přehrady Jesenice se stala ta nehoda. Auto, kde seděl Tomáš s kamarády, začal předjíždět jeden Němec, i když na silnici nemohl pořádně vidět. Proti němu vyjelo auto a on do něho naboural. To protijedoucí auto pak smetlo vůz s naším Tomášem a jeho kamarády. Němec z místa nehody ujel, i když musel vědět, co způsobil,“ popsala tragédii Kabátová.

Soud se případem zabýval celé roky. „Když konečně došlo ke stání, byl rozsudek takový, že je ten Němec nevinný. To nás strašně rozčílilo a hned jsme se odvolali. V autě, kde seděl Tomáš, zemřeli čtyři mladí lidé. A z toho druhého, se kterým se cizinec srazil, mají dva lidé trvalé následky,“ říká žena o případu, který má v příštím měsíci řešit Krajský soud v Plzni. Pokud by prý Němce znovu osvobodil, je Tomášova matka rozhodnutá soudit se dál. A nejen ona, i rodiče všech dalších obětí.

„Stojí nás to hrozně síly a peněz, ale požadujeme adekvátní trest. Prostě ten člověk musí jít do vězení. I když nám to děti nevrátí, viník se trestu nesmí vyhnout,“ říká nešťastná matka.

„Máme ještě dva syny, ale na Tomáška nemůžu zapomenout. Byl to takový hodný kluk,“ vypráví žena tichým hlasem a v koutku oka se jí objeví slza. „Učil se kuchařem. Pořád říkal, že až se vyučí, půjde si udělat maturitu na hotelovou školu. Měl tolik plánů, a nic z toho,“ dodává se smutným povzdechem, že Tomáš už nikdy nevyběhne na hřiště zahrát si fotbal, který měl z celého srdce rád.