Mladík loni na jaře v obci na Domažlicku na lavičce před mateřskou školou souložil se čtrnáctiletou dívkou a ta otěhotněla. Dívka se sexem souhlasila.

Soudce Tomáš Bouček uvedl, že odsouzený s ní měl pohlavní styk i přesto, že věděl, že jí ještě nebylo 15 let. „V důsledku toho byla u nezletilé zjištěna gravidita a podstoupila umělé přerušení těhotenství,“ řekl předseda senátu.

Podle něj tedy Petr H. souložil s dítětem mladším 15 let a spáchal tak zločin pohlavního zneužití. „Za to se odsuzuje na 18 měsíců a výkon tohoto trestu se podmíněně odkládá na zkušební dobu dvou let,“ konstatoval soudce.

Mladík byl v minulosti sice už jednou odsouzen, to mu ale v procesu nepřitížilo. „Toto odsouzení je zahlazeno a z ryze formálního hlediska je nutno pohlížet na obžalovaného jako by odsouzen nebyl. Ani v přestupkovém rejstříku nemá žádný záznam,“ odůvodnil Bouček s tím, že před tímto sexuálním aktem s dívkou žil Petr H. řádným životem.

Ilustrační foto
VIDEO: Schoval si notebook do kraťasů a pod mikinu a odnesl ho bez placení

Jiné přitěžující okolnosti soud neshledal. „Samozřejmě je zde ten následek v podobě těhotenství poškozené. Nicméně další vážnější následky neutrpěla,“ konstatoval Bouček a dodal, že s ohledem na zjištěná fakta týkající se osobních poměrů muže má soud za to, že náprava odsouzeného ještě je možná. „Proto jsme se rozhodli, že ještě postačí trest podmíněný s odložením na přiměřenou zkušební dobu. Byl vyměřen blízko spodní hranice zákonné trestní sazby,“ odůvodnil soudce.

Petr H. u Krajského soudu v Plzni.Petr H. u Krajského soudu v Plzni.Zdroj: Deník/Barbora Hájková

Pomohlo mu doznání

Mladíkovi také výrazně pomohlo, že prohlásil vinu uvedenou v obžalobě. „Což se rovná úplnému doznání,“ poznamenal předseda senátu.

Bouček rovněž oznámil, že mladík bude po dobu podmínky sledovaný soudem. „Zda nepáchá trestnou činnost, nebo se nedopouští jiného protiprávního jednání. Budou v tomto směru vyžadovány zprávy. Pakliže by se dopustil nějakého protiprávního jednání, reálně hrozí, že by těch 18 měsíců ve vězení vykonal,“ uzavřel.