K napadení muže došlo kolem půl deváté ráno na Americké ulici v Plzni, v blízkosti zastávky u tamního Ráje kuřáků. Pachatel ho udeřil do obličeje a poté se dal na útěk, cestou střílel do vzduchu. Lidé se schovávali v průchodech a v prodejnách, báli se o život. Pro Deník popsali, co prožili.

"Podle prvotních informací došlo k fyzickému útoku pachatele, který poškozeného muže udeřil do obličeje," potvrdila policejní mluvčí Plzeňského kraje Veronika Hokrová. "Způsobil mu tím zranění, z místa si poškozeného odvezli zdravotničtí záchranáři."

Situace se odehrála před prodejnou COOP na Americké třídě po osmé hodině ráno. "Slyšela jsem hrozný křik a pak výstřel. Vyběhla jsem ven a viděla zkrvaveného muže. Všichni na něj jen koukali s telefonem a fotili si to. Policii sice někdo zavolal, ta tu byla hned, ale nikdo nezavolal záchranku. Tak jsem hned muži běžela dát první pomoc a řekla přihlížejícím, aby okamžitě zavolali záchranku," řekla vedoucí prodejny. "Nejhorší bylo, když mi lidé pak říkali, že nahoře na Americké stáli strážníci městské policie a že muže nezastavili. V době střelby tu navíc bylo hodně dětí, které se před ním schovávaly do průchodů a do dalších obchodů. Dobývaly se i do obchodu nad námi, který je ale teď zavřený. Ještěže se dětem nic nestalo, bylo to opravdu hrozné," uvedla dále vedoucí prodejny.

Informaci o přítomnosti hlídky městské policie v inkriminované části Americké jsme si ověřili u mluvčí plzeňských strážníků Jany Pužmanové, která ji vyvrátila. "V tu dobu, kdy k události došlo a kdy měl podezřelý z místa utíkat, se žádná z hlídek městské policie v horní části Americké třídy nenacházela," vysvětlila Pužmanová.

Podle vedoucí prodejny COOP měl v úterý ráno, krátce po osmé hodině, nastupovat do trolejbusu číslo 15 na zastávce Mrakodrap osmapadesátiletý muž. Ve chvíli, kdy nastupoval, mu cestu zatarasil potetovaný cestující. "Tomu se prý zdálo, že se na něj pán špatně podíval, tak na něj začal křičet a pak ho bít pažbou zbraně, kterou vytáhl z batohu. Zbraň se mu nejprve zasekla, ale potom několikrát vystřelil. Naštěstí minul. Pán hrozně krvácel. Měl zlomený nos a natržené oko," vypověděla žena. "Celá Americká je dnes opravdu peklo. Není týdne, kdy by se tu něco nestalo a kdy bychom u nás v krámu nechytali zloděje. Bezdomovci se tu pořád válí na lavičkách a spí v průchodech. Městská policie to tu moc často neobchází. Policisté tu jsou jen kvůli tomu, aby ohlídali zákaz vjezdu na Americkou," dodala vedoucí prodejny.

"Seděla jsem na pokladně a skrz dveře najednou zahlédla namířenou zbraň proti nějakému muži. Říkala jsem si, jestli se mi to jen nezdá, ale pak se ozvalo několik výstřelů," uvedla další z prodavaček COOPu.

Po výstřelu se lidé snažili schovat do nejbližších obchodů a prodejen. "Po osmé hodině ráno před naším řeznictvím najednou někdo dvakrát vystřelil do vzduchu. Najednou k nám s křikem přiběhlo hrozně moc dětí a studentů, kteří šli do školy," řekla prodavačka z řeznictví ZEMAN.

Útočník z místa utekl ještě předtím, než na Americkou stačila dojet policie. Podle informací z místa měl na útěku několikrát vystřelit do vzduchu z krátké střelné zbraně.

Sám se přiznal

Policisté po pachateli ihned pátrali nejen v okolí místa incidentu. Mluvčí dodala, že ani motiv činu, přesné určení zbraně a další okolnosti zatím známé nejsou, budou je vyšetřovat policisté obvodního oddělení Plzeň-Střed. Podle bližšího popisu podezřelého jej díky místní znalosti poznal městský policista z Doubravky. Na zdejší stanici městké policie se také muž přišel přiznat. "Krátce po 14. hodině se podezřelý muž sám dostavil na služebnu městské policie v Doubravce, kde se k činu doznal, poté si jej přavzali policisté ČR. Zajistili jsme u něj zbraň, která bude předána k odbornému zkoumání," uvedla mluvčí policie Veronika Hokrová. Zkoušky na přítomnost alkoholu a drog byly u 22letého muže negativní. "V současné době policisté s dvaadvacetiletým mužem provádějí procesní úkony trestního řízení a celým případem se dále zabývají," dodala Hokrová.