Třicetiletý muž ze severu Plzeňska měl podle kriminalistů svou bývalou partnerku obtěžovat už delší dobu. „Od loňského října do letošního května neustále posílal své bývalé přítelkyni sms zprávy plné výhrůžek a vulgarismů,” potvrdila plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Žena si sice často měnila SIM karty, ale expřítel si číslo vždy zjistil od známých. V únoru zazvonil u ženina bytu a žádal, aby se šli domluvit ven ohledně péče o jejich syna. „Jakmile se žena odmítla k němu vrátit, začal s ní cloumat a pak ji chytil za šálu a snažil se ji utáhnout,” pokračovala Korandová.

Jen o měsíc později u ní zazvonil znovu. Tentokrát tvrdil, že přivezl kočárek, aby si pro něj šla ven. „Paní ven vyšla v doprovodu své známé. Přesto jí začal nadávat a nakonec se ji znovu pokusil utáhnout šálu kolem krku. Přestal, až když když ženám přišel na pomoc náhodný kolemjdoucí,” dodala mluvčí s tím, že podobně se agresor zachoval ještě několikrát. Na bývalou partnerku si do konce léta třikrát někde počkal, a když stále slyšel její odmítnutí, fyzicky ji napadl a nadával jí.

Neustálému nátlaku ze strany svého bývalého osmnáctiletého přítele čelí už od října také třicetiletá žena z Mariánských Lázní.

„Obviněný mladík neustále vyhledává přítomnost poškozené ženy, stále jí telefonuje, přes zákazy ji navštěvuje v práci i doma,” popsala chování obviněného Martina Hrušková, mluvčí chebských policistů. Zhrzený přítel zašel ovšem ještě dál. „Na ženu vyvíjel psychologický nátlak, vyhrožoval jí ublížením na zdraví,” potvrdila mluvčí. Navíc poškodil její auto.

„V říjnu poškrábal lak vozu, v pondělí pak auto posprejoval a rozbil jeho čelní sklo,” konstatovala Hrušková. Kvůli tomu „vyfasoval” ještě obvinění z přečinu poškození cizí věci.

Jak se mají chovat oběti stalkingu? „Jednoznačně dejte stalkerovi najevo, že nemáte o projevy jeho přízně zájem. Bez výjimky se vyhněte veškerým schůzkám s ním, telefonování, sms zprávám a další komunikaci. Jakékoliv reakce ze strany oběti totiž stalkera povzbuzují k další aktivitě,” poradila Hrušková. Podle ní by oběti měly změnit své chování a zvyky. „Pohybujte se po jiných trasách, změňte místo, kde nakupujete, telefonní číslo či si založte novou e-mailovou schránku. Pro případ potřeby u sebe noste mobil a můžete mít u sebe i legální prostředky pro svoji ochranu, jako je například pepřový sprej,” doplnila mluvčí chebských policistů.

Mužům zákona pak podle ní při vyšetřování pomáhají důkazy, které může oběť stalkingu předložit. „Jde o záznamy telefonních hovorů, dopisy, sms zprávy, e-maily, dárky a jiné drobnosti, případně zničený majetek, či dokonce záznamy o zraněních,” dodala Martina Hrušková.

Obviněnému mladíkovi hrozí až roční trest odnětí svobody. Starší ze stalkerů může navíc kvůli výtržnictví strávit za mřížemi až dva roky.