Na neurčito odročil dnes odvolací Krajský soud v Plzni případ, ve kterém na lavici obžalovaných usedl primář Domažlické nemocnice František Zahálka. Osmašedesátiletý lékař je viněn ze smrti patnáctiměsíčního chlapečka. Zahálka dítěti po pozření syrových fazolí, které mohou být v tomto stavu jedovaté, podal silně koncentrovaný solný roztok. Batole následně zemřelo.

Soud dnes rozhodl, že vyhoví žádosti obhajoby a počká na dodání revizního znaleckého posudku.

Zahálku už dvakrát odsoudil domažlický okresní soud, a to k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu, kvůli které malý chlapec zemřel. Jelikož se lékař proti rozhodnutí soudu pokaždé odvolal, vrátil se případ znovu ke Krajskému soudu v Plzni, který dnes rozhodoval podruhé. Jak uvedl předseda senátu Miloslav Sedláček, soud nyní počká na vyhotovení dalšího znaleckého posudku, který zadala Domažlická nemocnice ve spolupráci s obhajobou. „Následně ve věci rozhodne senát odvolacího Krajského soudu v Plzni,“ řekl Sedláček.

Ilustrační foto.
Řezníky trápí menší zájem o maso. Lidé začali šetřit i na něm

Neštěstí se odehrálo v březnu 2020, kdy matka přivezla do nemocnice syna, jenž snědl fazole, které jsou v syrovém stavu toxické, zvláště pro tak malé dítě. Doktor Zahálka, který neměl od rodičů správné informace o počtu spolykaných kusů, se rozhodl pro vypláchnutí chlapečkova žaludku solným roztokem. Po několika hodinách po zákroku však u dítěte došlo k zástavě srdce a dechu a ani přes prováděnou resuscitaci se ho nepodařilo oživit. Příčinou smrti byl otok mozku.

Podle státní zástupkyně zvolil primář dětského oddělení Domažlické nemocnice špatný postup vedoucí k fatálním následkům. Měl nechat dítě převézt na specializované pracoviště, kde by fazole ze žaludku odstranili. Zahálka je přesvědčen, že nechyboval. „Použil jsem správný medicínský postup,“ řekl domažlickému soudu. Hájil se tím, že se radil s pražským toxikologickým střediskem. Tam mu řekli, aby fazole ze žaludku co nejrychleji odstranil. Převoz dítěte považoval také s ohledem na situaci za riskantní.

Podle závěru domažlického okresního soudu byl postup, který lékař zvolil, špatný. Zahálku potrestal loni v červnu za usmrcení z nedbalosti trestem 20 měsíců, který mu podmíněně odložil na zkušební dobu dvou let. Na dobu tří let mu také uložil zákaz výkonu povolání.

Po odvolání se případem zabýval Krajský soud v Plzni, který i na základě stanovisek lékařů předložených obhajobou vrátil případ k projednání do Domažlic. Tam byla čtena stanoviska lékařských odborníků. Senát i po doplnění dokazování znovu došel k závěru, že je Zahálka vinen, a uložil mu stejný trest jako v prvním případě. Obžalovaný se na místě odvolal, případ se tak vrátil ke Krajskému soudu v Plzni.

Za usmrcení z nedbalosti hrozí doktorovi až šestileté vězení.