Noční můry se ještě dva měsíce po napadení zjevovaly sedmnáctileté dívce, kterou v Plzni loni v říjnu přímo před zraky jejích rodičů brutálně znásilnil devětadvacetiletý deviant Antonín Zigmund z Plzně. Maniak dokonce kuchyňským nožem pobodal i jejího invalidního otce, který se snažil svou bezbrannou dceru před násilníkem ochránit.

Krajský soud v Plzni za znásilnění a pokus vraždy v pátek Zigmundovi vyměřil dvanáctiletý trest v nejpřísnějším typu vězení. Odsouzený si svůj trest odpyká v tzv. detenčním ústavu, kde bude izolován od společnosti a podrobí se sexuologické léčbě, protože čin spáchal pod vlivem sexuální deviace. Zigmund se skutku navíc dopustil v podmínce a soud určil, že si nejprve odpyká tři roky, které mu zbývají z předchozího trestu za loupež, a pak teprve oněch dvanáct let, které dostal nyní. Dohromady tak za mřížemi stráví patnáct let.

Svou oběť znal

Znásilněnou dívku znal Zigmund odmalička ze sousedství. V osudný den zvonil večer opakovaně na dveře bytu, kde poškozená bydlí s rodiči. Neustále opakoval jméno dívky s tím, že ji musí vidět. Když mu pak otec otevřel dveře, Zigmund jej natlačil dovnitř a pro všechny začalo peklo. Otec dostal několik ran pěstí a když se schouli na zemi do klubíčka, Zigmund jej začal kopat a pak na něj hodil konferenční stolek. Dceři nafackoval, za vlasy ji odtáhl do obýváku a nařídil jí, aby si svlékla spodní kalhotky, přitom jí vyhrožoval zabitím otce.

„Poškozená zažila hrůzu násilí páchané na otci a sexuálního násilí páchaném na jí samotné.“

předseda senátu Přemysl Špicar

Ten se svou dceru snažil ochránit a Zigmund jej třikrát bodl kuchyňským nožem. Rodiče pak donutil, aby se v obýváku posadili a před jejich očima se s nožem v ruce vrhl do zvrhlých sexuálních praktik na jejich dceři. Když se zvrhlík pokusil o pohlavní styk, otec vyběhl na chodbu a přivolal pomoc. Dalšímu běsnění šílence zabránili sousedé, kteří se objevili na chodbě domu. Zigmund poté utekl.

Vinu popřel

Krátce na to muže zadrželi policisté. Zigmund však jakékoli obvinění popřel a na své nevině trval i před soudem. Tvrdil, že byl namol opilý a nic si nepamatuje natož, že na místě činu vůbec byl. O tom však hovořila celá řada důkazů včetně svědeckých výpovědí poškozené rodiny.

Dechová zkouška opilost mladíka potvrdila, měl 1,77 promile alkoholu. „Podle znalců měl ale obžalovaný ovládací a rozpoznávací schopnosti zachované. I když byl opilý, věděl, kam má jít. I po bytě se pohyboval dobře,“ uvedl předseda senátu Přemysl Špicar. Znalci zjistili, že Zigmund trpí patologickou sexuální agresivitou. Odmítavý přístup jeho sexuálního idolu jej sexuálně vzrušuje.

Případ se vymyká

Otřesný případ se podle odborníků způsobem svého provedení vymyká běžným lidským normám. Zigmund takřka zničil hned několik lidských životů. Znalci potvrdili, že u dívky se rozvinula posttraumatická stresová porucha a do budoucna se nedá odhadnout, jaký bude mít další vývoj. Lidé, kteří touto poruchou trpí, bývají například úzkostní, výbušní, nevěří si, mají sníženou výkonnost atd.

„Poškozená zažila hrůzu násilí páchané na otci a sexuálního násilí páchaném na jí samotné,“ podotkl Špicar s tím, že kvůli obžalovanému pocítila dívka obrovskou bezmoc, hanbu a stud. Školačka vypovídala před soudem v nepřítomnosti obžalovaného i veřejnosti. Neubránila se přitom usedavému pláči. Podle psychiatrů bude její léčba trvat roky.

Vůbec první

Podle státní zástupkyně Václavy Brýdové je velmi podstatné, že soud rozhodl o zabezpečovací detenci u obžalovaného. Ten je vůbec prvním odsouzeným, kterému Krajský soud v Plzni takovýto trest uložil