„Ve věci již byla podána obžaloba, a to pro přečin výtržnictví,“ potvrdila Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. Muži tak hrozí maximálně dvouletý trest, podle znalců by se ale vzhledem ke svému duševnímu stavu měl podrobit ústavní léčbě.

Tomáš H., jehož celé jméno nesmí redakce ze zákona zveřejnit, na dítě zaútočil v úterý 3. května ráno u sušického gymnázia. Podle zdroje Deníku obeznámeného s vyšetřováním při výslechu uvedl, že ten den byl od rána naštvaný a měl tak silnou touhu se s někým porvat, že nešel ani do práce, ale vyrazil hledat někoho vhodného do ulic. Cestou se snažil vyprovokovat nějaké muže, ti ale nereagovali, tak šel dál.

Ilustrační foto
Testy usvědčily řidiče, že řídil pod vlivem drog

„Před budovou gymnázia se dle svých slov rozhodl, že do nějaké slečny strčí, aby vyvolal rvačku, neboť předpokládal, že se jí někdo zastane,“ popsal zdroj s tím, že muž poté dívku uchopil za rameno, začal před ní šermovat nožem a vyzýval ji ke rvačce. Mimo jiné se ptal, zda se má problém a zda se chce prát. Vyděšená dívka začala křičet, což zaslechl její bratr a přiběhl s jedním mužem na pomoc. Tomáš H. se postavil proti nim s nožem a chtěl vyprovokovat rvačku, dokonce se jednoho z dívčiných zachránců pokusil napadnout, ale neuspěl. Tak raději z místa zmizel, záhy ale byl zadržen. Testy ukázaly, že byl pod vlivem marihuany a pervitinu. Podle znalců trpí duševní poruchou, a to reziduální schizofrenií. „Je závislý na tabáku, amfetaminech a marihuaně. Jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti tak byly podstatně snížené, nikoli zcela vymizelé,“ uvedl zdroj. Doplnil, že znalci navrhují ochranné psychiatrické léčení ústavní formou.

Termín soudu ještě nebyl stanoven.