Do podniku totiž vtrhl muž maskovaný kuklou, který jí přikládal k hlavě pistoli a řval na ni: „To je přepadení, dej sem prachy, ty mrd..!“ Když dostal několik desítek tisíc, vzal nohy na ramena, ještě předtím ale ženě nastříkal do obličeje slzný plyn. Policie brzy zjistila, že přepadení herny má na svědomí pětice kamarádů, z nichž nejmladšímu bylo pouhých sedmnáct let. Ten za svoji účast inkasoval pouhých pár stokorun, zaplatil za to ale vysokou cenu – soud ho na více než rok a půl poslal za mříže.

Seriál Deníku Mladí zločinci.Seriál Deníku Mladí zločinci.Zdroj: Deník/ Redakce

Vše začalo v září 2016 tím, že osmnáctiletý student, pocházející ze slušné a finančně solidně zabezpečené rodiny, prohrál v hernách na Sokolovsku nemalou částku. A chtěl peníze dostat zpět. Se čtyřmi chlapci svého věku, jež znal právě z prostředí heren, se domluvil, že jednu z nich přepadnou a o zisk se pak podělí. Dohodli se, že benjamínek party, mladík původem z Vietnamu, půjde do herny jako volavka a dá ostatním signál, až uvnitř nebude nikdo kromě obsluhy. Dalšímu ze členů party připadla role řidiče, protože měl k dispozici auto svého otce, ostatní tři, vybavení kuklami a zbraněmi, měli provést samotnou akci. Jeden měl za úkol obuškem rozbít kameru a spolu s druhým, ozbrojeným plynovou pistolí, hlídat u vchodu. Iniciátor celé akce pak měl vtrhnout maskovaný dovnitř a obsluhu s pistolí v ruce donutit k vydání tržby, o níž se domnívali, že bude statisícová.

Jak se dohodli, tak také udělali. Když se ozbrojený mladík zmocnil kasírtašky, nastříkal slečně za pultem do očí slzný plyn a vzal do zaječích. Naskočili do auta a ujeli, zatímco jejich nejmladší parťák dál hrál roli hosta a pomáhal přepadené barmance. Dokonce přivolal policisty.

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech opravila ve svém areálu vodárenskou věž.
Vodárenská věž v areálu nemocnice v Dobřanech poslouží i pro terapie

Jeho kumpáni mezitím zjistili, že uloupili mnohem méně, než čekali, jen necelých 40 tisíc korun. O vše se rozdělili, nejméně dostal 17letý mladík, pouhých 1500 korun. Lupiči, z nichž čtyři neměli do té doby žádné problémy se zákonem, ale udělali příliš chyb, např. nerozbili kameru, jak plánovali, takže loupež byla na záznamu. Navíc barmance se zdálo, že v muži s kuklou poznala jednoho ze štamgastů, a stejně jako její šéfové jí bylo podezřelé chování jediného hosta. Policie pak snadno dopadla celou partičku.

Senát Krajského soudu v Plzni v čele s Janem Špetou poslal iniciátora loupeže za mříže na pět let, hlídači u dveří dostali shodně 3,5 roku, řidič tři roky a benjamínek party, jediný mladistvý, „vyfasoval“ dvacetiměsíční nepodmíněný trest. Všichni se odvolali, ale Vrchní soud Praha výši trestů potvrdil.

Seriál Deníku Mladí zločinci
Závažné činy nepáchají jen dospělí. I kluci a děvčata mladší 18 let neváhají vztáhnout ruku na život druhého, znásilňovat, loupit či kořistitz prostituce. Jejich trestná činnost ale často zůstane utajena. Policie o ní takřka neinformuje a soudy jsou neveřejné s výjimkou rozsudku. Ani po odsouzení ale nesmějí být pachatelé ztotožněni. Deník pro vás připravil nejzajímavější případy mladistvých zločinců, které řešily v posledních letech soudy v západních Čechách.