Urban, který je mezi lupiči opravdovým rekordmanem, přepadal už od roku 2007 hlavně malé pobočky pošt, bankovních ústavů a sázkových kanceláří. Nejčastěji působil v Plzeňském kraji, ale problém mu nedělalo ani vyrazit pro peníze do jižních Čech. Po republice jezdil často vlakem, s sebou si vezl kolo a batoh s náhradním oblečením, do kterého se po akci převlékl.

Celkem si měl se zbraní v ruce na prodavačkách vynutit přes šest a půl milionu korun. Čtrnáct zaměstnankyň navíc utrpělo posttraumatickou stresovou poruchu a některé z žen se z prožitého šoku nevzpamatovaly dodnes. Téměř všechny loupeže provedl Urban za provozu. Většinou mířil pistolí, jednou měl nůž. Zaměstnance často překvapil, když se rozeběhl a přeskočil 2,5 metru vysoké přepážky oddělující pracovníky od klientské zóny. Jindy zase skleněné přepážky rozbil košem, kamenem nebo rukou.

Soudní spis k tomuto případu čítá více než šest tisíc stran a během dvaceti jednacích dní vyslechl soud na 60 svědků. Také pondělní čtení rozsudku trvalo předsedkyni senátu Ivetě Zítkové více než hodinu. Soudkyně pak rozhodnutí objasnila. „Z původních 46 skutků jsme obviněného ve dvou případech zprostili viny. A to z toho důvodu, že jsme neměli k dispozici dostatek důkazů. Obžalovaný se hájil tím, že loupit začal kvůli špatné finanční situaci. Tímto problémem ale trpí tisíce jeho spoluobčanů a ostatní jej neřeší tím, že vezme zbraň a začne přepadat banky. Navíc je třeba si uvědomit, že obžalovaný měl vlastně k dispozici na tři roky přes šest milionů korun,“ řekla Zítková. Žádné peníze se u Urbana nenašli. Podle kriminalistů je muž prosázel.

Převleky a masky

Zítková řekla, že je otázkou, kdy by Urban vlastně přestal loupit, pokud by ho vloni po jeho posledním nevydařeném přepadení na Klatovské třídě v Plzni nezadržela policie. Obžalovaného prý povzbuzovaly i zprávy z médií. „ Dodávalo mu to sebevědomí. Cítil se nedostižně, když v televizi v krimi pořadech rozebírali jeho případ a nemohli jej najít,“ dodala Zítková. Zatímco média rozesílala žádost o pomoc s pátráním, mladý lupič se na pořad hrdě díval. Policisty se mu dařilo mást tři roky. Akci si vždy detailně naplánoval a používal řadu převleků. Jednou dokonce vyrazil do banky omotaný obinadlem jako mumie. Měnil velikosti bot, v nichž loupil, střídal oblečení, někdy používal cizí přízvuk. Dokonce i střídal ruku, v níž držel zbraň.

Urban se sice přepadeným ženám omluvil, ale soud tomu velkou váhu nepřikládal. „Jeho projevená lítost podle nás nebyla upřímná. Jednalo se jen o naučené věty. Omluvil se dokonce zaměstnankyni pobočky, o které předtím tvrdil, že ji nevyloupil,“ upozornila Zítková. Většina svědkyň nesla setkání s lupičem špatně, a tak jejich výslech probíhal za nepřítomnosti obžalovaného. Jedna žena při výslechu málem zkolabovala.

Inteligentní narcista

Soudní znalci se shodli, že je Urban nadprůměrně inteligentní a své jednání plně ovládal. Netrpí ani žádnou duševní poruchou. Podle jednoho z posudků je však hodně egocentrický a jeho osobnost má narcistické rysy.

I když byla horní hranice trestní sazby 15 let, dostal Urban deset let, a přesto zvažuje odvolání. Jeho obhájce i státní zástupce. Jiří Richter si ponechali lhůtu pro odvolání. Rozsudek tak zatím není pravomocný.