Snižování stavů ale podle něj nebude nijak drastické a dotkne se zejména civilních pracovníků. „Během následujících dnů bych měl od policejního prezidenta obdržet zpracovaný materiál, který se bude touto problematikou zabývat,“ zmínil Kubice.

Situace je složitá. To potvrdil také náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. „V současné době máme v celé republice zhruba devětatřicet tisíc policistů a tím se blížíme do situace, kdy může nastat, že policie by mohla svoje úkoly plnit složitě. Pochopitelně výjezdy, zejména ty ohlášené na linku 158, zajistíme. Pokud ovšem bude klesání počtu policistů pokračovat, nebudeme lidem moci poskytnout veškerý komfort. Budeme teď v materiálu, který hodláme předložit ministrovi, zvažovat, ze kterých věcí budeme muset slevit,“ podotkl Husák s tím, že v loňském roce klesl počet mužů zákona o čtrnáct set. „Letos tak dramatický pokles neočekáváme, i když samozřejmě nějaký bude,“ dodal Husák.

A jak se celorepubliková situace dotkne lidí v Plzeňském kraji? „Otázka spíše stojí, kolik nových policistů se nám podaří přivést. Pro nás je v současné době prioritou posílit obvodní oddělení, ale musíme jít cestou úspor, a proto jsme nuceni snížit stavy těch osob, které se nepodílejí na přímém výkonu služby,“ zmínil ředitek policistů Plzeňského kraje Jaromír Kníže.

Nepřímo narazil na problém nízkého stavu mužů zákona na obvodních odděleních. Kvůli nedostatku policistů musela být loni oddělení v Manětíně a Chrástu na severním Plzeňsku přetvořena na policejní služebny, kde je možné zaměstnávat menší počet mužů.

I přes úbytek strážců zákona se však policie za loňský rok může pochlubit vyšší objasněností trestných činů. Těch v Plzeňském kraji loni dokonce celkově ubylo na 13 752 případů, policisté jich ale objasnili zhruba o pět stovek více než v roce 2010.

„Nestává se, že by policisté k případu nevyjeli. Objasněnost stoupá, ovšem tím rozhodně nemůžeme říci, že čím méně bude policistů, tím více bude objasněných trestných činů,“ dodal k problematice Kubiceho náměstek Jaroslav Hruška.