Mladík se hájí tím, že měl jeho pes Artuš velké zdravotní problémy, a že mu měl chtěl jen pomoct. "Měl zažívací potíže a problémy s vyprazdňováním. Byl jsem s ním na veterině, předepsané léky mu ale moc nezabíraly. Byl nafouklý, tak jsem se rozhodl mu pomoct. Zaváděl jsem tu rektální rourku do konečníku. Pomáhalo mu to," řekl Švec u soudu, který se léčí na psychiatrii. S jakou diagnózou, mladík odmítl vypovědět.

Tříletého Jack Russell teriéra dostal medik loni v lednu. Před soudem mladík uvedl, že v době, kdy měl pes zdravotní problémy a skončil na veterinární klinice, bral drogy. "Ke zvířatům mám kladný vztah od malička. Artuš mě měl hrozně rád a já jeho. I moje rodina věděla, že ho mám za nejlepšího kamaráda," uvedl dále Švec s tím, že je pravdou, že psovi v některých případech sám stanovoval diagnózy a prováděl zákroky, které nebyly vždy nutné.

Státní zástupkyně Kateřina Brožová klade muži za vinu, že psovi od konce ledna do posledního června 2020 vytvářel nepravdivé diagnózy a sám ho léčil bolestivými zákroky, které poškodily jeho zdraví a mohly mu způsobit i smrt. "Pes měl tříštivou zlomeninu nohy. Obžalovaný mu včas nezajistil včasnou pomoc a ošetření," uvedla Brožová.

Podle státní zástupkyně mladík svému psu zaváděl dren do břišní dutiny a podával mu léky na předpis i antibiotika. Pro Švece požaduje tříletou podmínku a pětiletý zákaz držení a chovu zvířat.

"Žádný dren jsem Artušovi do dutiny břišní nezaváděl. Tento výkon není v domácím prostředí ani možné provést," řekl Švec.

Psa v zuboženém stavu nalezl loni v červnu přítel matky obžalovaného. Měl zlomeninu stehenní kosti na pravé noze, zhnisané rány a poleptanou pokožku. Zvíře skončilo na veterinární klinice, kde mu byla poskytnuta veškerá péče. Muži hrozí za týrání zvířat šest let ve vězení.