Krajský soud v Plzni znovu projednává případ vraždy novorozeného chlapce z Plzně. Za něj byla odsouzena jeho matka Jana F., ale nejvyšší soud verdikty zrušil jako předčasné.

„Nejvyšší soud České republiky nařídil nové projednání případu,“ zahájil předseda senátu Tomáš Bouček úterní líčení. Je to stejný soudce, který loni potrestal Janu F. sedmnácti lety vězení. Jenže si odseděla pouze rok a půl a letos v lednu uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu. Je tak možné, že v novém projednání soud případ překvalifikuje z vraždy, kde je sazba 15 až 20 let na vraždu novorozeného dítěte matkou v důsledku porodu, kde je sazba od 3 do 8 let.

Dvaatřicetiletá Jana F. porodila v Plzni v červenci 2017 v koupelně u své matky chlapečka. Podle obžaloby způsobila miminku vážná zranění, mezi nimi mnohočetnou zlomeninu lebky, s úmyslem ho zabít. U soudu v úterý tvrdila, že ji porod překvapil. „Čekala jsem, že budu rodit až tak za tři týdny. Neměla jsem čas nijak reagovat,“ uvedla Jana F., která stále trvá na tom, že po porodu s dítětem vůbec nemanipulovala. V koupelně jí vyrušila její matka. Řekla jí, ať dítě odveze do babyboxu. To se stalo, ale dítě druhý den v plzeňské fakultní nemocnici zemřelo.

Matka Jany F. v úterý u soudu vypovídala zcela poprvé. „Vůbec jsem nevěděla, že je těhotná. Byla jsem úplně v šoku. Bránila mi ve vstupu do koupelny, když se mi tam podařilo dostat, byla od krve, myslela jsem, že má menstruaci. Pak jsem slyšela pípnutí, tak mi ukázala dítě a odešla do kuchyně. Byla chladná, vůbec jí to nezajímalo. Dítě leželo pod umyvadlem na povlečení, kde předtím spal pes. Zabalila jsem ho do županu a odvezla do babyboxu,“ plakala u soudu maminka Jany F.

„Miminko bylo bledé, špatně dýchalo, reagovalo bolestivě. Přivolala jsem kolegu, aby provedl sono hlavičky, tak jsme zjistili ta rozsáhlá poranění. Viditelná hned nebyla a museli jsme ho stabilizovat,“ uvedla před soudem lékařka Eva Dortová, která o dítě v nemocnici pečovala. S průběhem vyšetření nesouhlasí lékař, který byl požádán o odborný posudek. „Kdyby už lékařka, která dítě přebírala z babyboxu, pořádně vyšetřila hlavičku, musela by na to přijít. Hodnotím to jako nedostatečné vyšetření,“ řekl František Zahálka z domažlické nemocnice.

Soud bude ve středu pokračovat výslechem znalců.