Podmínka a odškodné ve výši 100 tisíc korun – to je definitivní trest pro Lucii O. (26) z Plzně, která hlady a žízní trápila svého malého syna. Když ho pak do péče dostali lékaři, zděsili se. Čtrnáctiměsíční dítě bylo podvyživené a dehydratované, na pokraji života a smrti.

Lucie O., která nepracuje, žije ze sociálních dávek a bydlí na ubytovně, má přes nízký věk už šest dětí, ale ani o jedno se nestará. Pečují o ně její matka, pěstouni či dětské domovy. Po chlapečkovi narozeném počátkem roku 2019 se jí ale údajně zastesklo a když mu bylo zhruba půl roku, vzala si ho k sobě z dětského domova. Ze začátku se o něj starala dobře, ale pak jako matka zcela selhala. „Týrala svého syna tím, že mu úmyslně podávala stravu a tekutiny v nedostatečném množství a kvalitě, v důsledku čehož nezletilý trpěl hladem a žízní,“ popsal u plzeňského městského soudu státní zástupce. Když v březnu 2020 dítě viděla dětská lékařka, vážilo ve 14 měsících jen 7,2 kg. Okamžitě skončilo s těžkou podvýživou v nemocnici. Podle státního zástupce dokonce hrozilo jeho úmrtí. Chlapeček navíc měl různá zranění včetně prasklé lebky. Vše ale nakonec dopadlo dobře.

Záchrana muže z komínu.
Pracovníka musel z komínu v Dobřanech zachránit lezec z vrtulníku

Lucie O. u soudu odmítla, že by se o syna starala špatně. Krmila ho prý dostatečně, pil podle ní také dost. „Dítě bylo pořád v pohodě a pak náhle zhublo, tak jsem ho vzala k lékařce,“ řekla Lucie O. s tím, že vůbec nechápe, kde mohl potomek přijít ke svým zraněním. Ona mu neublížila.

Na její stranu se postavily i její matka či sestra, která je také matkou šesti dětí a také žije na ubytovně. Podle nich se o miminko starala dobře. To, že je hodná, tvrdil soudu i její současný přítel, s nímž navázala vztah poté, co se po pěti letech vrátil z vězení.

Podle soudních znalců z oboru zdravotnictví ale Lucie O. jednoznačně zavinila, že dítě nebylo dostatečně vyživováno. Jeho strádání trvalo minimálně týdny, spíše měsíce. A nemohla za něj žádná nemoc. Uvedli ale také, že nelze jednoznačně říci, že zranění včetně prasklé lebky způsobila dítěti právě matka.

Ukrajinští uprchlíci v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v bývalém obchodním centru Prior na Americké třídě. Občané Ukrajiny si zde mohou vyřídit doklady potřebné k udělení víza, sjednat zdravotní pojištění nebo si zajistit ubytování.
Pro válečné uprchlíky jsou ubytovací kapacity v kraji zatím dostačující

Soudkyně Lenka Prýcová Lucii O. uložila trest ve výši 2,5 roku, který jí podmíněně odložila na stejně dlouhou zkušební dobu. Žena zároveň musí dítěti uhradit nemajetkovou újmu ve výši 100 tisíc korun. A ač je matkou šesti dětí, bylo jí nařízeno absolvovat psychologické poradenství na trénink rodičovských povinností.

Obžalovaná se proti rozsudku na místě odvolala, odvolací Krajský soud v Plzni ale tento čtvrtek její odvolání zamítl. Předseda senátu Eduard Wipplinger v odůvodnění usnesení pochválil soud prvního stupně za pečlivé a logické vyhodnocení důkazů. „Obžalovaná musela o úbytku váhy vědět a být s ním srozuměna,“ řekl Wipplinger. Dodal, že obžalovaná je mladá a zdravá a nestará se o žádné ze svých dětí, a tak může jít pracovat, aby dítěti zaplatila nemajetkovou újmu, která podle senátu není nijak nepřiměřená, stejně jako je adekvátní podmíněný trest.